Най-масово използваните типове фуражи вече се търгуват по над 500 лева за тон, което е двойно по-скъпо спрямо същия период на миналата година, уточни Витан Роглинов - управител на фуражното предприятие "Устрем" в Русе, което има и своя свинеферма.
Този ценови ръст на фуража влияе цената на килограм живо тегло да е двойно по-висока от миналогодишната. Според план-сметки на Роглинов, при нормален рандеман на прасета 67 на сто и новата цена на фуража, цената на месото на едро щяла да достигне до около 7-8 лева за килограм.
В свинекомплекса в село Голямо Враново посочиха, че поскъпването на месото става и заради новите по-високи цени на електроенергията и горивата. Специалистите в предприятието смятат, че държавата трябва да се намеси, да спре спекулациите на пазара на зърно и така цената на фуража ще може да слезе на поносими ценови нива.
В повечето русенски магазини на етикетите над сиренето пише от 5 лева и нагоре. Цената му на едро вече е такава, каквато бе досегашната на дребно, обясниха продавачки.
Поскъпва и киселото мляко. Експерти в областната земеделска дирекция коментираха, че няма достатъчно прясно мляко, тъй като няма фуражи и животните ги хранят с непълноценна смес от суха люцерна и повече смляна слама. Няма и сочна паша - напълно сухи са всички селски мери.
Освен това поради отворената граница румънски собственици на мандри от един месец изкупуват млякото от българските селски млечни пунктове в крайдунавския район на по-високи цени и оставят българските предприятия без суровина, твърдят русенските търговци на млечни продукти.