Най-често жертви на този тип измами са възрастни хора, които дават всичките си спестявания. На ден в България се реализира средно по една телефонна измама.
Според криминалния журналист Стефан Ташев това е социален феномен, а телефонните измами са в действие от 1993-1994 година. По думите му полицията очевидно не може да се справи с проблема.
"Почнаха с измами за части от машини, после бяха колети от чужбина, пострадали от катастрофи, сега се стигна "полицаите" да ти искат пари. Тези хора наистина са добри психолози, учат се как да манипулират хората по телефона", обясни той в "България сутрин".
"Полицията не разполага с агентура в тези кланове, те са затворена общност. Наемат хора, които да приберат парите от измамените. Тези хора нямат връзка с босовете на веригата", допълни Ташев.
Богдана Лазарова, която също работи като криминален журналист, посочи, че всичките 96 контролни органа в държавата не си вършат работата.
"Потресена съм. По 3 пъти на ден се говори за тези измами. Как не чуха тези хора, как не разбраха предупрежденията?! Тази схема с полицията от няколко години не е променяна. Това е най-чистата изявена форма на ромска престъпност", подчерта тя пред Bulgaria ON AIR.
Лазарова е на мнение, че възрастните хора "се хващат на въдицата", тъй като се чувстват потребни, помагайки на "полицията". Другият фактор е, че масово децата им са в чужбина и няма към кого да се обърнат за ситуацията.
Телефонни измами - всекидневието на възрастните българи
Специалист: Как не чуха тези хора, как не разбраха...
07.02.2019 | 12:15 ч. Обновена: 08.12.2024 | 04:48 ч.
Снимка: архив, Булфото
Напиши коментар
Към коментарите
-
Пред 12 000: Кубрат Пулев наби Чар и спечели регулярната титла на WBА
-
Мъск: САЩ трябва да стоят далеч от чужди войни
-
Доминиканската република залови рекордните 9,5 тона кокаин
-
Вулин: Няма глобален запад и глобален юг, има конфликт на ценности
-
Индийският външен министър: БРИКС нямат интерес от отслабване на долара
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата