Баба Марта ще започне с много слънчеви часове и с високи максимални температури. В петък, 1 март, ще бъде слънчево, с временни заоблачавания. Ще продължи да духа слаб до умерен вятър от запад-северозапад, който към края на деня ще отслабва.
В събота от север ще се спусне по-хладен и влажен въздух. Облачността ще бъде по-често значителна. Ще превали дъжд, в планините сняг, като на повече места ще бъдат валежите в Централна България и по северните склонове на планините. Като цяло валежите ще са слаби в равнинната част на страната, до 3-4 литра на квадратен метър, а в планинската ще са малко повече - около 10 л/кв.м.
В неделя вятърът ще отслабне. В сутрешните часове все още в планините ще превалява слаб сняг, но още преди обед валежите ще спрат. Следобед от север на юг облаците ще се разкъсват. Ще бъде сравнително студено с максимални температури между 5 и 11 градуса.
В понеделник денят ще започне със слънчево време, но следобед ще се заоблачава. Западен вятър ще повишава температурите до пролетни стойности. Във вторник облачността ще бъде разкъсана, по-значителна над Северна България. Ще духат южни ветрове, по-силни в Предбалкана. Остава топло, с температури следобед от 15 до 20 градуса.
През втората половина на първото десетдневие времето ще бъде динамично – ветровито с честа смяна на посоката на вятъра от южен в северозападен и обратно. Причината е преминаването на няколко бързи фронта. Ще има и превалявания, но валежите ще са краткотрайни и с не големи количества, съобщи за Dnes.bg синоптикът на Bulgaria ON AIR Симеон Матев.
По-голяма е вероятността за валежи на 6-ти, 8-ми и 10-ти март. Температурите в периодите с южен вятър ще са високи до 17-18 градуса, а в тези със северозападен вятър ще се понижават до 7-12 градуса.
В началото на второто десетдневие ще настъпи по-чувствително застудяване, което ще продължи до към средата на месеца. Отначало ще завали дъжд, но впоследствие освен в планините, сняг ще превали и в равнините, с по-голяма вероятност в Северна България и по високите западни полета. От 15 до 17 март ще има временно стаблизиране на времето с повече слънчеви часове. Ще се затопля. Ново застудяване се очаква към края на второто десетдневие, когато ще има превалявания от дъжд и сняг.
През третото десетдневие ни очакват повече слънце и по-високи дневни температури. Но ще има преминаващи смущения, по които ще превалява краткотрайно и температурите ще се понижават.
Климатична справка
Средните максимални температури за месец март са между 9 и 13 градуса, а средните минимални между -1 и 3 градуса. Нормалните месечни суми на валежите са между 30 и 60 литра на квадратен метър, а в планините - между 60 и 100. Обикновено валежните периоди са между 1 и 16, и от 27 до 31 март, а сухият период е между 17 и 26 март.
През март 2019 година средните температури у над ще са близки или малко над установените норми, а количеството на валежите ще бъде близко или под обичайните за периода.
Спецификите на март
Март е първият пролетен месец. Времето е динамично, с чести и бързи промени. Средните месечни температури са с 4-5 градуса по-високи от тези през февруари. Слънчевите часове се увеличават значително и понякога температурите достигат летни стойности - най-високите измерени температури през март са от 30 до 35 градуса.
Въпреки, идващата пролет, зимата трудно се "дава", като снеговалежите не са рядко явление. Живакът в термометрите е стигал най-ниско до минус 29 градуса в Горна Оряховица, минус 28 в Ихтиман, минус 27 във Видин. Когато в началото на месеца е сравнително топло, а в края арктичен въздух достига странта ни се получават сериозни поражения по агрокултурите. Провокирани от високите температури растителността се развива, овошките започват да цъфтят. При последващо застудяване с отрицателни температури се нанасят сериозни щети на агробизнеса. Такива условия за последно е имало през 2002 година.
В планините снежната покривка ще бъде достатъчна за практикуването на бели спортове през целия месец. През по-топлите дни снегът омеква и крие опасности от контузиии за по невнимателните скиори. При обилни снеговалежи, силни ветрове и резки затопляния, рязко се увеличава опасността от лавини. Ето защо посетителите на планината трябва своевременно да се осведомяват за условията в планината за да не развалят своята почивка.
На 20 март в 23:58 часа Слънцето влиза в знака Овен - начало на астрономическата пролет.
Геопрогноза
През целия месец слънчевата активност ще се задържи ниска. Земното магнитно поле през по-голямата част на месеца ще бъде спокойно, без условия за магнитни бури. Временно усилване на геомагнитна активност се очаква от 26-ти до 28-ти март, когато ще има смущения в земното магнитно поле. Магнитните бури на тези дати ще бъдат слаби и няма да оказват влияние на комуникациите.
Народните поверия
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание. За март народната метеорология гласи:
Дъждовен март предвещава дъждовно лято. Март ако е кишав, лятото ще е сухо. Когато е сухо през март, посевите ще бъдат добри. Когато гърми през март, ще има суша през годината. Гръмотевица през март предвещава още пълни бъчви с вино и шупливи орехи. Ако вали на 1 март, то и годината ще е дъждовна. Ако на този ден е сухо, то и лятото ще е сухо.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.