Сериозни поражения на земеделската продукция нанесоха силни градушки, които ударха някои части на страната в последните няколко дни. Според земеделците реколтата от рапица и пшеница е напълно унищожена.
На този фон министърът на земеделието Румен Порожанов анонсира нов законопроект за третиране на буреносните облаци.
"Обстановката в Южна и Северна България е изключително спокойна. Няма облаци и опасност от дъждове и градушки", заяви експертът Стефан Георгиев от Агенцията за борба с градушките в "България сутрин".
Той обясни, че прогнози за евентуалното развитие на градовите облаци се извършват всеки ден, така че още от сутринта е ясно дали има опасност от образуване на градушки.
"Когато видим, че даден облак има градовидни характеристики, веднага се подават команди към ракетните площадки, където биват изстрелвани ракети с цел да се намалят щетите от падналия град", посочи Георгиев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му от началото на тази година са предприети 16 въздействия и са изстреляни над 500 ракети, като тя е по-слаба от предходната 2018 г.
"Работните площадки са 199, но тази година се откриват още 63. Увеличава се защитаваната територия. Радарите, които наблюдават атмосферата са пет, предстои да се отворят в село Ярово и в Шумен. По този начин ще разполагаме със седем и ще има пълен мониторинг на цялата страна", коментира експертът.
Той обясни, че ракетният способ обхваща малка част от територията на страната и затова министерството е предвидило друг начин за борба с градушката - самолетния. Необходимо условие е агенцията да предоставя радарна информация на цялата страна, защото самолетът не може да навлезе в градоносен облак.
По думите му той наподобява ракетния способ, но е по-благоприятен, защото има забрана за стреляне над населени места, а със самолета би могло облаците да бъдат отработени в много по-ранен етап.