Българска Фондация Биоразнообразие (БФБ) продължава акциите за проверки за притежаване и показ на незаконни трофеи и препарати от защитени видове на обществени места, което е в нарушение на Закона за биологичното разнообразие. След акциите в Пазарджик, Велинград и Банско вчера са извършени проверки в над 10 заведения в района на град Сливен.
По време на съвместната проверка на РИОСВ Стара Загора, РПУ Сливен и БФБ, са конфискувани следните защитени видове, сред които и един световно застрашен вид: червеногуша гъска (Branta ruficollis) – 1 бр.; белоока потапница (Aythya nyroca) – 1 бр.; малък корморан (Phalacrocorax pygmeus) – 1 бр.; тръстиков блатар (Circus aegoginosus) – 1 бр.; черешарка (Coccothraustes coccothraustes) – 1бр.; обикновен мишелов (Buteo buteo) – 2 бр.; ръждива чапла (Ardea purpurea) – 1 бр.; златка (Martes martes) – 1 бр.
Червеногушата гъска е световно застрашен вид. Тя се размножава в тундрата и болшинството от популацията й зимува в България. Незаконния отстрел и унищожаването на зимовищата й са основната заплаха за нейното оцеляване. Европейски застрашенa е и белооката потапница. И тя е застрашена от изчезване вследствие незаконен лов и разрушаване на влажни зони. З
а съставените актове ще бъдат издадени наказателни постановления. Глобите за излагане и притежаване на защитени животински видове варират от 100 до 5 000 лева за физически лица (до 10 000 лева, ако видът е световно застрашен) и от 500 до 10 000 лв. за юридически лица (до 20 000 лв., ако видът е световно застрашен).
Същевременно Наказателния кодекс предвижда, който унищожи, улови, задържи или продаде екземпляр от европейски или световно застрашени диви гръбначни животни без необходимото за това разрешение, да се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от хиляда до пет хиляди лева и с компенсиране на нанесените щети.
Обнадеждаваща е активната гражданска позиция на хора от различни краища на страната, които ни информират къде има изложени защитени видове, посочват от Българска Фондация Биоразнообразие. Оттам апелират отново както за активност от страна на посетителите, така и за тяхната нетърпимост към подобна „мода” на изложени мъртви животни.
Все още голяма част от тях намират смъртта си именно заради това – да бъдат препарирани и изложени на показ, за да радват посетителите.