Кризата с африканската чума продължава да расте, а част от стопаните все още отказват да умъртвят животните си. Вече в няколко града в страната са предвидени протести. Работещи в сферата се оказват застрашени от това да останат без доходи.
"20 хиляди души работят в индустриалните свинеферми. Това означава, че тези хора са с трудов договор, срещу който стоят осигуровки за всички рискове. Ако те бъдат прекратени, могат да получат своите обезщетения", заяви председателят на Федерацията на независимите синдикати от земеделието към КНСБ Светла Василева.
Работодателите, които са в Северна България, все пак смятат да задържат своите работници, но трудно ще бъде свинекомплексите да се възстановят, макар и стопаните им да опитат, отбеляза тя.
На фона на кризата в няколко области в страната, в една от най-големите свинеферми, намираща се в Добричко, няма установена зараза.
"Това, което направихме, е да обявим извънредно положение преди проблемът да е дошъл на територията на областта, защото всички мерки, които трябва да се вземат по отношение на редуциране на свинете от т.нар. "заден двор", искат определено време за реакция и изпълнение", коментира ръководителят на свинекомплекса Румен Караманов.
Той обясни, че в Добричко е проведена разяснителна кампания за опасностите от отглеждането на прасета в "задния двор", предложени са обезщетения на стопаните и те се съгласили да предприемат мерки преди болестта да е дошла.
"В момента трябва да се вземат спешни мерки от създадената вече ситуация. Ние апелираме да се въведе извънредно положение в цялата страна", коментира д-р Румен Караманов.
Василева подкрепи мнението на д-р Караманов за въвеждане на извънредно положение в цялата страна.
"Ако чакаме във всяка област да намерим проба, която е положителна, тогава смятам, че ще е късно. Необходими са радикални мерки и подкрепа от цялата общественост", заяви Василева, пред Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.