"Тези тестове са направени също в Париж, Лондон, Мадрид. За първи път получаваме такива данни по толкова систематичен начин. Децата прекарват около 1/3 от живота си в класните стаи, затова е изключително важно какво дишат там. Измерихме в класните стаи нивата на фини прахови частици, на азотен двуокис и на въглероден двуокис", каза за "България сутрин" пулмологът д-р Александър Симидчиев.
По думите му, в училищата, които са близо до транспортни артерии се е наблюдавало повишени стойности на азотен двуокис - газ,излизащ от ауспусите на колите. Друг параметър бил въглероден двуокис. Повишените му стойности показва, че в стаите не е проветрявано. "Това не е опасно за децата, но те са с намалено внимание и по-трудно учат", обясни специалистът.
"Колкото са по-малки частиците, толкова са по вредни",обясни още Симидчиев. Най-фините прахови частици проникват в белия дроб след вдишване, а особено при децата това влияе много и ФПЧ са огромен проблем. Невинаги знаем нивата на най-фините от частиците.
По думите му ФПЧ скъсяват живота с 30% повече от тютюнопушенето, което обаче е въпрос на избор.
"Трябва да се намаляват замърсителите. В много градове училищата се отопляват на твърдо гориво и това увеличава замърсяването", посочи още той пред Bulgaria ON AIR.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.