Пенсионната система на България е в постоянен дефицит, защото страната ни е с най-ниски доходи. Това каза пред Радио "Фокус" финансовият експерт Мика Зайкова.
Тя уточни, че държавата е принудена да използва парите от данъците на хората, за да се допълва дефицита на социалната система или за раздаване на социални помощи. Зайкова обърна внимание, че в Румъния увеличават с 40% пенсиите, докато в България от 10 години те не са преизчислявани.
"Средният осигурителен доход, който е основната цифра в пенсионната формула, през 2009 г., която е последната година, в която са осъвременявани пенсиите, е бил 554 лв. В момента в 2019 г. средният осигурителен доход е 986 лв. с тенденция да се качи. Това не е окончателната цифра.
И второ, втората важна цифра в пенсионната формула е тежестта на всяка година осигурителен стаж. Тя беше в 2009 г. 1,1 – сега е 1,2. Ако се приложи тези цифри макар и не за 2019, за 2018 г., пенсиите на българските пенсионери ще се качат с 42 процента", каза тя.
Експертът обърна внимание, че са отписани 20 милиарда несъбрани от НАП вземания, докато увеличаването на пенсиите на българските пенсионери с 42% годишно ще струва 280-300 милиона лева.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.