Ръкопис на опълченеца Георги Бочаров разказва за Великденските празници в Габрово преди 148 години. Ценното автентично свидетелство описва периода 13-23 април 1872 година и изразява непосредствените преживявания на автора, по времето когато е бил ученик.
Ръкописът под наслов "Как се извършват светлите дни на Воскресение" е определен за културна ценност за месец април на Регионалния исторически музей, информират от културния институт, цитирани от БТА.
Ръкописът е от 3 страници и е сред непубликуваните писмени свидетелства, съхранявани в музея, които са свързани с личността на видния габровски революционер, опълченец и кмет.
Ценното ръкописно свидетелство е намерено през пролетта на 1966 година в мазето на къщата на улица "Радион Умников" 2 в Габрово, където живее фамилия Бочарови. Ръкописът е важен документ за социалното и културното развитие на Габрово преди близо век и половина, тъй като разкрива запазената роля на църковната институция в късновъзрожденското българско общество, посочиха уредниците.
Върху три бели листа младият Бочаров описва хронологично Великденските празници в Габрово. Разказът започва от Велики четвъртък, когато "всеки си стоеше и кроеше как по-тържествено да посрещне и изпроводи светлите дни". Повествованието завършва в края на Светлата седмица, но за да бъде максимално конкретен и достоверен, Бочаров предпочита да разказва единствено как лично преживява, вижда и чувства празника.
По време на разходка по баира Петкова нива Бочаров разказва как пред очите му се разкрива "чудна картина", по думите му Възкресението е времето на настъпващия нов живот в природата. По-нататък той се възхищава от "малкия ни градец", от "черковните камбани със свойте си лъскави и хубави покриви", описани са хълмовете, извивките на река Янтра под мостовете и двете махали в западната част на града.
Преди век и половина габровци са умеели да се веселят по време на светлите Великденски празници, се разбира от текста на ръкописа, където е отбелязано, че през нощта в тишината са се чували "неразбираемите викове на моабетчиите".
Картинно е описан и пазарът в местността Падало, откъдето габровци купували великденските агнета, а според разказа на Бочаров преди обед районът там бил "побелял от хора, агнета и овце".
"С настъпването на нощта, след вечеря, габровци излизат да се поразходят, за да се порадват на хубавата природа. По улиците на града се движат купчини хора, които ядат, пеят и пият, а "песента произлиза от веселбата, както казва "псалтира", пише авторът и завършва с думите "а догодина – съ здраве".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.