Новият коронавирус има много лица. Някои заразени имат повишена температура и кашлица, други губят обонянието си и са отпаднали, а трети имат много повече симптоми наведнъж. Много не развиват никаква симптоматика.
Не всеки обаче може да се подложи на тест за диагностициране. В някои региони по света – Лос Анджелис, например – започнаха да предлагат безплатни тестове за всички, дори и за хора без симптоми. Все пак малко страни могат да си позволят подобна практика, предаде Bulgaria ON AIR.
За да се избегне създаването на организационен хаос в болници и лаборатории, все повече здравни институции по света предлагат онлайн тестове за проверка на вероятността за зараза.
Онлайн тестовете са предвидени предимно за хора, които имат поне няколко симптома. Препоръчително е да проведете подобен тест, ако през последните дни сте имали няколко от следните симптоми: болки в гърлото, температура над 38 градуса, кашлица, загуба на обоняние и вкус, хрема, главоболие и болки в ставите или умора и отпадналост.
Три онлайн теста
Участниците в тестовете отговарят на множество въпроси, свързани със здравословното им състояние, демографска информация, социални контакти. На български език е направен един онлайн тест за проверка на вероятността от зараза с коронавирус. Разработили са го лекари от най-големия спешен център в България "Пирогов".
Използването на системата е безплатно и анонимно, а методологията на проекта следва утвърдени световни практики, посочват от медицинския институт. В първите дни след пускането му обаче страницата бе трудно достъпна: https://covid.bg.
Берлинската клиника Шарите също е разработила онлайн тест. Той се предлага както на немски език, така и на английски. Настройката за езика се намира на сайта горе вдясно: DE/EN. Линк към онлайн теста на Шарите: https://covapp.charite.de/questionnaire.
Британската здравна служба NHS предлага подобен тест на английски език: https://111.nhs.uk/covid-19/. За да го започнете, трябва да зададете реален пощенски код във Великобритания.
Кога контактът със заразен става опасен?
Хората, които са нямали контакти със заразени и не проявяват симптоми, не би трябвало да изпадат в паника и да се подлагат на тест в лекарски кабинет, казват някои медици. При какви условия контактът със заразен вече се смята за опасен?
Според експертите от най-голямата университетска клиника в Германия – берлинската Шарите, рискът нараства, ако сте имали директен физически контакт (като докосване, ръкостискане, целувка) със заразен, ако сте в продължение на 15 мин. на по-малко от 1,5 м. дистанция от заразен, ако живеете със заразен.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.