IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Вирусолог за страничните ефекти на хлорохина: Атакува органите!

Страдат бъбреците и храносмилателната система

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

 Премиерът Бойко Борисов обяви, че започват доставки в цялата страна на лекарството хлорохин, което се ползва за лечение на коронавирус у нас. Наличното количество, заедно с даренията към здравното министерство, ще стигне за лечение на около 20 000 пациенти с Ковид-19.

Вирусологът академик Ангел Гълъбов заяви пред "Денят ON AIR", че този препарат заема едва четвърто място по ефективност сред изпитаните до този момент препарати в света.

"Този продукт е някъде на опашката на ефективните продукти срещу коронавирус. Според данните в литературата най-добър препарат е ивермектин. На второ място е eпивир. За него много се говори, той е японски препарат, който е прилаган в Китай. На трето място е ремдесивир", посочи вирусологът.

Акад. Ангел Гълъбов смята, че ще хлорохинът ще се прилага у нас по-скоро като референтна субстанция.

"Собственикът на "Лудогорец" го внесе в България и сега разбрахме, че у нас даже ще се организира производство. Има умерен ефект при средни като тежест форми. Толкова. Не мога друго да кажа", допълни той пред Bulgaria ON AIR.

Вирусологът посочи още, че хлорохинът има "много странични ефекти".  "Той атакува бъбреците и храносмилателната система", подчерта той.

Ангел Гълъбов коментира, че карантинните мерки и тяхната строгост са от изключителна важност.

"Гърция е пример за това. Заболяването там беше ликвидирано, именно когато хората се затвориха по домовете си", категоричен бе той.

Лечението с кръвна плазма на оздравели от Ковид-19 също се спряга като надеждно. У нас то вече бе приложено върху двама пациенти във ВМА. Тяхното състояние се подобри, но все още не може да се говори за крайни резултати. Академик Ангел Гълъбов смята, че този метод има перспектива, но има недоизяснени въпроси около прилагането му.

"Колко време след преболедуването трябва да се вземат серомикроби? Това е труден въпрос, поради опасността, че вируса го има в кръвта", обясни вирусологът.

Акад. Гълъбов заяви, че този вирус е коварен и атакува по различен начин от всяко друго вирусно заболяване.

"Този вирус има тази особеност, че той атакува долните дихателните пътища. И се разпространява много лесно. Той предизвиква т.нар. критична цитокинова буря. Нито едно друго инфекциозно заболяване не причинява цитокинова буря. Води до тежки увреждания на редица органи. Той се адаптира много лесно към клетките и може да преминава от един вид клетки към друг вид клетки", отбеляза академикът.

Откриването на лек срещу Ковид-19 е въпрос на сложна игра, отбеляза акад. Ангел Гълъбов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата