На протест пред Министерския съвет родители поискаха право на свободен избор при ваксинирането на децата си. Акцията беше организирана във Facebook.
Протестиращите настояват да има регистър на пострадалите от ваксини и специален фонд за обезщетението им, предаде БНР.
Когато има риск, трябва да има избор, заявиха Людмила Дукова и Христо Лапчиев от Български родителски централен комитет:
"Ваксинирането е спасило много животи през годините, през векове на практика, откакто е открита ваксината, но е спасила много животи, защото хората, които са ги изобретявали, първо са пробвали върху себе си и след това върху свои близки, и са гледали в очите хората, които ваксинират.
И са носели отговорност за това, а хората, дето са се подлагали на ваксиниране, са го правили доброволно, с много скъпи жертви, по тоя начин се е развило. Сега е обратното. Сега някой някъде бълва ваксини, които трябва да се употребят, така както се бълват оръжия и някъде трябва да има война".
"Тук сме да протестираме не против ваксинирането изобщо. Ваксините са важен метод за превантивно лечение, но ние сме против това ваксините да са задължителни, и второто важно нещо, срещу което ние сме против е те да се бият безотговорно - без тестове за алергични реакции, без да се отчита, че определени деца са много по-чувствителни към вливания в кръвта, каквито и да е, от други".
И още един протест имаше в столицата днес - само няколко души се събраха пред Народното събрание срещу въвеждането на 5G-технологията в България. Организатор на акцията беше Национална гражданска инициатива "Топ 5G в България".
Демонстрация имаше и извън столицата. Жителите на варненското село Добротич блокираха пътя Айтос-Тервел. Причината за недоволството е, че от местните избори миналата година до сега не са отделени средства за социални дейности. Протестиращите обвиняват кмета на Община Вълчи дол в политическа репресия и натиск, предава БНТ.
Протестът започна с блокаж на пътя Айтос - Тервел в центъра на селото, но хората спонтанно тръгнаха да шестват по целия път.
Хората искат да бъдат спазени исканите обещания от миналата година, когато бяха местните избори - искат редовно да се извозват отпадъците в селото - на 3-4 дни, а не както е досега на повече от 10 дни.
Факт е, че в момента наказанията за отпадъци в селото преливат. Хората искат да се оправят и тротоарите, които не само, че нямат плочки, но и целите са обрасли в трева.
В селото не е обработвано за вредители от миналата година и кметът на селото твърди, че за всяко поискано нещо от кмета на Община Вълчи дол той е получвал отказ
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.