IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Десетки стават жертва всяко лято на опасното мъртво вълнение

Явлението продължава почти през целия август

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Между 25 и 35 души всяко лято стават жертва на опасното мъртво вълнение по Българското Черноморие. То се появява в края на месец юли и продължава почти през целия август.

При мъртво вълнение най-опасното място е брегът и точно там най-често се случват фаталните инциденти. На охраняемите плажове червеният флаг сигнализира, че къпането в морето крие рискове. Повечето случаи на удавяне обаче стават на неохраняеми плажове, предаде БНР.

Мъртвото вълнение е природно явление. То се образува по нашето Черноморие при източен вятър и когато ветровитото време продължи повече от един ден. Този вятър носи към брега по-голямо от обичайното количество вода и след утихването на вятъра се появява мъртвото вълнение.

Опасността идва оттам, че близо до брега се появяват подводни ями, които са дълбоки един, два метра.

Горещият август е причина хората да търсят прохлада в морето дори, когато флагът е червен. Често те влизат в конфликти със спасителите и отказват да се подчинят на призивите им. След почти 20 дни силен вятър по Южното Черноморие, от 2 дни морето утихна, каза старши спасителят на бургаския плаж Веселин Илиев.

"Всичката вода се движи по посока на брега, обаче тази вода трябва да се върне обратно в морето, защото има един кръговрат на водата и тя се връща на определени места, през 100-200 метра се образуват едни такива подводни течения, така нареченото мъртво вълнение и те са с ширина около 15 до 20 метра и се изливат в обратна посока от брега към морето и там, когато попаднат хора по-слаботелесни или по-малки дечица или по-възрастни, това течение ги отнася навътре. Има опасност да се удавят, това е 90% от случаите", каза той.

От 15 години спасителите по морето могат да използват буйове за изваждането на хора при мъртво вълнение. Това са пластмасови туби с въздух, с аеродинамична форма, с 3 дръжки, за които могат да се хванат тези, които се давят. Буят се издърпва с въже на брега, без да се налага хората да плуват. Така се спасяват тези, които са изпаднали в беда, без водните спасители да влизат в контакт с тях.

Моряците имат едно правило и то е - на море да не губим чувството си за опасност.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата