В Пловдив ситуацията с COVID-19 е изключително добре контролирана, заетостта на леглата за консервативно и интензивно лечение е по-ниска от средната за страната. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на пресконференция в града след заседание на Областния кризисен щаб.
"Към вчерашна дата са хоспитализирани 99 пациенти с COVID-19, от които 6 в интензивни структури. Двама от тях, за съжаление, са починали късно снощи“, каза още министърът, цитиран от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.
Професор Ангелов съобщи, че от общия брой заболели медицински специалисти за страната вчера, 4-ма са от област Пловдив. От началото на епидемията досега положителните за коронавирусна инфекция медицински служители в Пловдив са 126. Към момента 52 са активните, от които хоспитализирани са 6 – 2 лекари, 2 сестри, 1 санитар и 1 друг медицински персонал. 46 са на домашно лечение.
Лечебните заведения, които приемат пациенти с коронавирусна инфекция, са 10, като 8 от тях се намират в Пловдив. В областта към момента има 110 свободни легла за пациенти с COVID-19.
Това, че България е добро място в класацията по заболеваемост в ЕС и на 7 място по смъртност ни дава основание да не въвеждаме допълнтелни мерки, каза още министър Ангелов.
Областният управител Дани Каназирева съобщи, че днес има регистрирани с положителен тест за коронавирус три нови медицински лица, които са извън Пловдив. Тя добави, че в училището в село Скутаре има регистрирани още четирима учители с инфекция и болните преподаватели стават 13 от общо 15. Статистиката сочи, че от началото на учебната година, на територията на Пловдив и областта, с положителни проби са 28 учители от училища и детски градини, 7 деца, 13 класа са поставени под карантина в областта и три групи от детски градини.
По отношение на инсталацията за производство на електроенергия от биологични отпадъци в с. Труд министърът посочи, че е поискал от МОСВ да направи оценка на въздействието върху околната среда.
"Всички български граждани, където и да живеят на територията на Република България, трябва да се чувстват комфортно, трябва да могат да си отварят прозорците и да дишат чист въздух и властите трябва да гарантират това тяхно право“, заяви проф. Ангелов.
"Разбирам, че има изключително големи проблеми, свързани с липсата на технически съоръжения, които са необходими, за да гарантират липсата на миризми, липсата на изисквания, които са по други закони, разписани като нормативни изисквания. Именно затова ще настоявам предприятието временно да бъде спряно, докато бъдат отстранени всички несъответствия“, беше категоричен здравният министър.
В отговор на журналистически въпрос относно публиката по време на мачовете на националния отбор на стадион "Васил Левски“ министърът посочи, че УЕФА е разрешила те да се провеждат при заетост на местата до 30%. След среща с министъра на младежта и спорта Красен Кралев и с ръководството на БФС е взето решение на стадиона да се допусне публика до 20% заетост на местата, при настаняване на зрителите най-малко през две седалки, задължително поставена защитна маска или друго средство, покриващо носа и устата, и при спазване на всички противоепидемични мерки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.