IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Питейна вода, колкото цял "Искър", се губи по тръбите

В мрежата изтичат около 535 млн. кубика питейна вода

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Във водопроводната мрежа на страната всяка година се губят около 535 млн. кубика питейна вода заради течове. Това е колкото почти целият обем на най-големия водоем в България - язовир "Искър".

Това става ясно от проверка на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) на изпълнението на бизнес плановете на 34 на ВиК дружества у нас през 2019 г., пише вестник "Монитор".

Двата доклада на регулатора показват, че 23-те дружества, с най-голям обхват от абонати имат средни ежедневни загуби по мрежата си от почти 20 кубика на всеки километър водопровод.

Общо в страната тези тръби са 73 353 км, като в тази цифра не влизат отклоненията към отделните имоти на потребителите. От въпросните 23 дружества най-големи загуби за миналата година на километър мрежа на ден са отчетени във ВиК-Сливен - 49,075 кубика.

На второ място е концесионерът "Софийска вода" с 47,772 кубика, но според експерти това се дължи на концентрацията на водопроводната инфраструктура в столицата и района, обслужван от фирмата. На трето място за 2019-та, според доклада на КЕВР, с 35,609 кубика загуби на километър тръби на ден е пернишкото водно дружество.

Това е и една от основните причини миньорският град в началото на 2020-та да бъде поставен на жесток воден режим, защото основният му водоизточник яз. "Студена" бе на прага на пълното си пресъхване и само валежите през пролетта успяха да спасят положението. Преди това пък аварийно бяха изхарчени близо 30 млн. лв. за спешно изграждане на водопровод, свързващ мрежите на Перник и София, като се предвиждаше съседният на София град да се снабдява с вода от деривацията на яз. "Белмекен".

Шумен е четвърти по загуби на километър мрежа, като за това ВиК дружество през 2019-та са отчетени 35,111 кубика на ден за километър. Пети са в Пловдивско. Дружеството обслужващо градът под тепетата и района отчита загуби за миналата година в размер на 30,497 кубика на километър мрежа на ден. В топ 10 за 2019-та по този показател са още дружествата в Добрич с 27,088 куб. м/км/ден, във Варна - 27,007 куб. м/км/ден, Ямбол - 24,424 куб. м/км/ден, Благоевград - 21,314 куб. м/км/ден и Бургас - 20,516 куб. м/км/ден.

Според експерти ВиК операторите избягват инвестиции в малките селища, където има малко абонати и на практика вложенията не могат да се изплатят изобщо.

Според експерт от водния сектор, пожелал анонимност, затова се прави и окрупняването на операторите, управляващи системите, за да може да има солидарност и живущите в големите градове, където има и повече абонати, които плащат определени цени, за да има възможност да се поддържа системата в целия район, а не само в най-гъсто населените зони на областта.

Това обаче все още не може да бъде разбрано от всички кметове, казва експертът. Все още има 11 общински ВиК дружества, които не искат да влизат в окрупнените структури. Подобни има в областите Пазарджик и Благоевград. Същото важи и за община Троян, които са облагодетелствани с наличието на гравитачна вода и това им позволява да предлагат евтина вода. Също така те не правят пречистване на отпадните води и не мислят да изпълнят това изискване, залегнало в евродирективите. Те обаче сами като общини няма да имат ресурса да го направят, обясни още експертът.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата