Австрия се отказа да поставя ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca на хора над 55 години, а италианската агенция по лекарствата също излезе с това решение. Германия пък препоръча препаратът да се поставя на хора до 65-годишна възраст.
"На този етап са оценени, в рамките на разрешаването за употреба, две клинични изпитвания. В тях няма достатъчно участници над 55-годишна възраст. Тази ваксина не е забранена за приложение над 55 години, но в продуктовата информация е написано, че няма достатъчно данни да се оцени ефикасността над тази възраст", коментира пред Нова тв представителят за България в Европейската агенция по лекарствата проф. Илко Гетов.
Той допълни, че при тези хора няма данни какъв е процентът на защитата, който ваксината осигурява и посочи, че в момента тече голямо клинично изпитване в САЩ, специално насочено върху възрастните.
Проф. Гетов разясни, че препаратът на AstraZeneca обаче има значителни предимства пред другите разрешени ваксини - базираните на РНК-технологията.
"Първо - тя се поставя на по-дълъг интервал. Освен това, ваксината ще бъде в две разфасовки, а това позволява една по-добра организация на планирането по поставянето ѝ. Не се подготвя предварително, тоест, тя е готова. Ваксината е от по-известните на медиците и обществото - аденовирусни", каза представителят за България в Европейската агенция по лекарствата.
Той потвърди, че ваксините на Pfizer и Moderna покриват южноафриканската мутация на коронавируса.
"При установяване на някаква неефикасност по отношение на нова мутация, информационните ваксини могат много лесно да бъдат преработени, да бъде направен новият дизайн, за да бъдат достатъчно ефикасни", обясни специалистът.
Проф. Гетов съобщи информация, според която е започнала поетапната оценка на лекарствен продукт, съдържащ две готови антитела. "Това е експерименталният продукт, който беше приложен на Доналд Тръмп, и който се очаква да бъде наличен", разясни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.