Близо 5 000 миньори от цялата страна, членове на КНСБ и КТ "Подкрепа" участваха в днешните протестни шествия и митинги в столицата, съобщи БТА.
Миньорите настояват правителството на спре процедурата за приватизация на ТЕЦ "Бобов дол". Сред техните искания са раздържавяването на ТЕЦ-а да стане едновременно с приватизацията на "Мини Бобов дол", като се постави условие към инвеститора ТЕЦ-ът да работи само с местни въглища. В противен случай е възможно 11 000 миньори от 14-те въгледобивни дружества, които захранват ТЕЦ "Бобов дол", да загубят работните си места, твърдят от КНСБ и КТ "Подкрепа".
Протестното шествие започна от Националния стадион "Васил Левски" по ул. "Гурко" до Агенцията по приватизацията. Там протестиращите бяха посрещнати от изпълнителния директор на Агенцията за приватизация /АП/ Атанас Бангачев, който увери миньорите, че се предприемат всички действия в рамките на сегашната приватизационна процедура да бъдат защитени интересите им. Те от своя страна му подариха буца въглища.
От АП шествието продължи по ул. "Аксаков", ул. "Цар Шишман"до площад "Народно събрание", където бе вторият протест. Демонстрацията продължи по бул. "Цар Освободител" до площ "Независимост" и спря пред Министерството на енергетиката и енергийните ресурси. Министър Мирослав Севлиевски обяви, че посреща протестиращите миньори като "приятели и партньори" и ги увери, че енергийното министерство и българско правителство ще предприемат всички действия за запазване на работните им места.Той подчерта, че в МЕЕР не се решава приватизационната процедура на ТЕЦ "Бобов дол", но се решава бъдещето на въгледобива в страната.
Председателят на КНСБ Желязко Христов връчи на министър Севлиевски три подаръка от името на миньорите - националния флаг, миньорска каска и буца въглища. По думите на Христов при диалога със синдикатите до момента не са намерени верните социални и икономически решения на проблема.Той обяви, че очаква от министъра на енергетиката в качеството му на принципал да организира през следващата седмица среща с Атанас Бангачев, на която да бъде постигнато съгласие и миньорите да получат гаранции за бъдещето си. В противен случай протестиращите миньори ще преминат към национална стачка, посочи Желязко Христов.