IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

България сред най-големите прахосници на вода в ЕС

Над 80% от нея изтича в канала в Сливен и Добрич

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

България, Румъния и Унгария са държавите с най-големи загуби на вода в ЕС. В някои райони на нашата страна над 80% от живителната течност изтича по трасето, без да стигне до потребителите, съобщава "Монитор".

Това сочат данни на ВиК операторите, които бяха разгледани на вчерашното заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Регулаторът определя индивидуални цели за намаляване на загубите за всяко водно дружество за периода 2022 - 2026 г., които ще влязат в 5-годишните им бизнес планове.

Загуби

ВиК-Сливен прахосва най-много вода у нас, като 84,34% изтича по тръбите. Следват го Добрич и Шумен със загуби, съответно 82,42% и 82,39 на сто. ВиК-Сливен не е изпратила на регулатора данни за прогнозата си колко вода ще губи през 2026 година, но КЕВР посочва, че дотогава загубите трябва да паднат на 60%. ВиК-Добрич прогнозира да остане на сегашната загуба, но регулаторът нарежда тя да се намали на 68,04%. ВиК-Шумен пък предлага намаление до 80,57%, КЕВР му определя цел 66,20%.

Прахосници на вода са и във ВиК-Монтана със 77,88% загуби, които комисията нарежда да се намалят на 62,36 %.

"Софийска вода" губи 45,17 на сто от водата, която черпи от язовирите „Бели Искър“ и „Искър“. Дружеството си е поставило за цел да свие този дял до 33,29% до 2026 г., което КЕВР е одобрила. Регулаторът приема и поставените от ВиК-Русе цели за намалява на течовете от тръбите от 44,18% до 39,32 на сто след 5 години. Варненското ВиК дружество пък губи 66,56% от водата и предлага да ги намали само 64,99%, но КЕВР й определя 61,97% загуби.

Проблеми

Последната Директива за водите на ЕС за първи път посочва конкретни държави с най-големи загуби на водни ресурси и една от тях е България. Друг проблем у нас е, че водните количества не се мерят точно, посочват експерти.

В края на 2019 г. например тогавашният министър на екологията Емил Димитров обяви, че има разлика между водните количества, взети от язовир "Камчия", които отчита ВЕЦ-ът, и това, което минава през пречиствателната станция и се подава на клиентите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата