Българите планират да похарчат три четвърти от месечните ни доходите си за летни ваканции. По този показател сме първи сред 12 страни в Европа.
След нас са румънците и латвийците, които се очаква да отделят съответно по 58 на сто и 53 на сто от своята заплата за ваканция, сочи 14-ото проучване "Международен летен барометър 2021 г." на Ferratum Group, в което участват близо 10 000 домакинства от 12 държави на възраст между 18 и 61 г., предава "Монитор".
Най-малко развълнувани за летните месеци се оказват жителите на скандинавските държави като Финландия (34 на сто), Швеция (33%) и Дания (32 на сто). Излиза, че или на нас ни се налага да даваме много по-голям дял от спечеленото за 4 работни седмици, отколкото други в Европа, или пък просто обичаме да харчим повече.
Над 60% от участниците в анкетата пък не са успели да спестят пари по време на пандемията, докато тези, които са натрупали капитал, биха задържали средствата си в банкови депозити - 11 на сто, криптовалути - 5%, а също и в инвестиции на фондовия пазар - 5 на сто.
В България обаче се наблюдава по-различна тенденция. Макар и 58 на сто да не са успели да спестят пари 20% от анкетираните българи планират да инвестират в недвижимо имущество, 10 на сто - в собствен бизнес, а едва 7% от нашенците смятат да държат спестяванията си в банки.
Кредитният консултант Тихомир Тошев обаче коментира, че българите масово ще се насочват към родното Черноморие или най-близките ни съседки Гърция и Турция благодарение отчасти и на своите спестявания. По думите му още от миналата година не са отпускани кредити с цел почивка тъй като по-популярните и по-скъпи ваканции не са достъпни заради пандемията.
Според анкетираните основното перо разходи, което е отпаднало от семейния бюджет заради COVID-19, са именно пътуванията в чужбина, тъй като по-голямата част от потребителите предпочитат да останат в собствената си страна. Освен това има силно колебание към сключването на туристически и здравни застраховки.
Международното изследване сочи още, че все повече потребители се отказват от разплащанията в брой - през 2021 г. 58 на сто плащат с карта, докато само 28% използват пари в брой, 19 на сто от запитаните пък предпочитат банков превод. Плащанията с карта са най-популярният избор в Дания (92%), Норвегия (84%) и Австралия (75 на сто), докато на другия полюс в България (64 на сто) и Хърватия (56%) потребителите предпочитат разплащането в брой.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.