През първото тримесечие на 2021 г. броят на просещите деца у нас се е увеличил с 45% спрямо предходната година. Това показват данни на Държавната агенция за закрила на детето.
"По време на пандемията просещите деца изчезнаха от улиците, но когато мерките бяха облекчени - започнахме отново да ги виждаме", заяви председателят на Държавната агенция за закрила на детето Елеонора Лилова в студиото на Bulgaria ON AIR.
През месец юни на Националния телефон 116 111 са подадени 11 сигнала за просещи деца.
"Най-много са случаите в столицата, което е логично. Затова тук се намира и единственият мобилен център за децата на улицата. В него работят 8 социални работници, които са на разположение 24 часа в денонощието", уточни Лилова.
Масово децата, които са принудени да просят са малолетни.
"Профилът на просещите деца е от бебешка възраст, деца на 2-3 до 14 г. Малолетните се използват за просия, тъй като те не подлежат на наказателна отговорност", обясни председателят на ДАЗД.
В цялата страна има 22 центъра, които се занимават с проблемите на децата на улицата.
Лилова подчерта още, че проблемът с просещите деца не засяга само институциите.
"Целта е да се насочи вниманието върху проблема с просещите деца, както на работещите в институциите, така и на гражданското общество. Всички трябва да са ангажирани с проблемите на децата. Когато забележат дете, хората трябва да подадат сигнал на Национална телефонна линия за деца. Сигналът се прехвърля към мобилните групи и те реагират. Не трябва просията да се превръща в начин на живот за децата", добави Лилова.
0882826269 е телефонът на мобилната група за деца в риск на улицата в София.
По време на пандемията няма подаден нито един сигнал за просещи български деца в ЕС. Преди това са докладвани случаи от Австрия, Германия, Швеция, Великобритания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.