IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Липса на общопрактикуващи лекари в малките населени места

Проблемите са заложени нормативно, обясни д-р Чобанова

Снимка: Pixabay

Снимка: Pixabay

Забелязва се недостик на медицинска помощ в малките населени места. Според д-р Виктория Чобанова - председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в София-област, хората в България не получават медицинска помощ, каквато искат.

"Това не зависи от лекарите. Проблемите са заложени нормативно.", обясни тя пред БНР . 

Д-р Чобанова е автор на отворено писмо и петиция за решаване на проблемите на първичната извънболнична медицинска помощ. Писмото е адресирано до институции и медии, вече има отговор от омбудсмана Диана Ковачева.

Един от проблемите, поставени като акцент в отвореното писмо, е намаляващият брой на общопрактикуващите лекари у нас.

В много малки населени места в България изобщо няма общопрактикуващ лекар, припомни д-р Виктория Чобанова.

"Закрие ли се селска практика, не се разкрива нова." Д-р Чобанова дава пример от Ихтиман, където от 8 лични лекари вече са останали едва 5, които не са достатъчно за град с такива размери.

"Хората си плащат здравните осигуровки и имат право на първична медицинска помощ", изтъкна Виктория Чобанова.

По думите ѝ липсата на практики е следствие. Когато условията станат привлекателни, ще се намери кой да работи, смята общопрактикуващият лекар.

Относно лимитите за направления д-р Виктория Чобанова поясни какво се случва при надхвърлянето им:

"Ние плащаме реално медицинската помощ, която е оказана на пациента - стойността на съответните лабораторни изследвания или консултации. Плащаме ги от нашите приходи. Отделно плащаме глоба заради това, че сме превишили правата, които са ни дадени."

Най-добрият вариант е да се смени изцяло принципът, подчерта Чобанова. По думите ѝ вариантите са два: "лимитираме лекарите и ги наказваме за всяка крачка", направена извън лимитите или ограничението да е така направено, че "пациентът да участва в оптимизирането на оказаната му медицинска помощ".

Човек доплаща сума за това, че ползва някаква услуга, той ще преценява до каква степен тази услуга му е важна и ценна в момента, коментира д-р Чобанова. Според нея това няма да излезе много по-скъпо на пациентите и ще намали броя на онези, които "всеки ден идват на преглед".

"А ще си събере оплакванията и ще дойде един път седмично или един път месечно, за да доплаща по-малко."

За целта е необходимо политическо решение и се изисква промяна в здравната политика като цяло.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата