Каква да е визията на съвременния курорт Хисаря, как да бъде опазен от презастрояване и как да се спасят зелените площи - тези въпроси обсъдиха снощи на обществен форум жителите на града.
Присъствието на хора от бизнеса, общината, културата и всички сфери на социалния живот всъщност поставя началото на изграждането на общ градоустройствен план, с който до момента Хисаря на разполага.
Последният е правен преди 30 години, съобщи арх. Тони Топалова, чието дело е архитектурното оформление на Хисаря. За изработването на градоустройствен план са нужни около две години, затова сега предстои Общинския съвет да приеме някои временни правила, с които да ограничи безразборното строителство.
Много малко от инвеститорите се замислят върху озеленяването на хотелите си и отделят минимално място и средства за това. В момента има много заявления за смяна на статута на земеделските земи, за да може да се строи върху тях.
Временна заповед ограничава смяната на статута, докато се вземе решение, но апетитите са най- вече към парковете и около минералните извори. Не трябва да допускаме най-зеления град на България да се превърне в строителна площадка, каза кметът на общината Георги Пирянков. Участниците във форума се обединиха около няколко общи правила, които ще предложат на съветниците.
Новата зона за отдих и почивка да се обособи след крепостната стена “Камилите” по посока кв. Миромир, да не се допуска плътност на застрояването повече от 30% и три етажа височина за хотели и плътност повече от 20% и 2 етажа височина за вилните селища, да се обособят още зелени площи и достатъчно паркоместа за почиващите, строителството да е на поне 3 метра от тротоара.
На форума беше представена подписка с повече от 200 подписа на граждани, които искат на новостроящите се хотели да не се разрешава да ползват минерална вода.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.