175 милиона евро е размерът на сумата за застраховки на имущество при катастрофично земетресение, което се случва веднъж на 250 години. Ако София бъде сполетяна от такова събитие обаче загубите ще достигнат 5 милиарда евро. Това съобщи на семинар за катастрофичното застраховане главният експерт на Световната банка в тази област Евгени Гуренко.
В България само шест-седем къщи на всеки 100 имат застраховки.
Всички анализи сочат, че страната ни е в сеизмично активен район и съществува реална опасност в следващите десетилетия да преживеем голямо разрушително земетресение, каза председателят на Инициативата за национална програма за управление на катастрофичните рискове Румен Гълъбинов.
Неправителствената организация е автор на един от трите разработени подхода за развитие на пазара на катастрофичното застраховане в България.
Постоянният представител на Световната банка у нас Флориан Фихтл отбеляза, че едно голямо земетресение в България ще струва 18% от БВП или 1/2 от бюджета на страната.
Проучванията на Световната банка са установили, че за 25-години наводненията, които са най-честите и скъпи бедствия у нас, са нанесли щети за повече от 1 милиард долара.
Dnes.bg припомня, че през последните няколко десетилетия страната ни се намира в относително сеизмично затишие, последвало големите земетресения от началото на миналия век.
През 1858 София е разтърсена от трус с магнитуд 6.5 по скалата на Рихтер.
Шабла е била епицентър на земетресение през 1901. Тогава магнитудът е бил около 7.
През 1904 в Кресна е регистрирано земетресение от 7.4 степен по скалата на Рихтер.
1928 година Чирпан е ударен от силен земен трус с магнитуд 6.8
Сеизмолозите твърдят, че за всяко земетръсно огнище има определен период на цикличност, през който се повтарят крупните сеизмични събития.
При това колкото по-голям е интервалът между две съседни земетресения, толкова по-силни са те.
На територията на България са известни четири големи активни земетръсни огнища, способни да породят земетресения от 7 и по-висока степен.
1. Крупнишко-Кресненско земетръсно огнище - прогнозиран магнитуд - 7-8 степен по Рихтер. Това е огнището с най-висок енергиен потенциал в страната и един от най-високите в Европа. Най-застрашени населени места - Кресна, Благоевград, Сандански, Петрич.
2. Шабленско земетръсно огнище - прогнозиран магнитуд - 7-7.5 степен по Рихтер. Най-застрашени населени места - Шабла, Добрич, Силистра, Балчик, Каварна, Варна.
3. Горноoряховско земетръсно огнище - погнозиран магнитуд - 7 степен. Най-застрашени населени места - Горна Оряховица, Велико Търново.
4. Пловдивско-Чирпанско (Маришко) земетръсно огнище - прогнозиран магнитуд - 7 степен. Най-застрашени населени места - Чирпан, Пловдив, Стара Загора
Освен огнищата на територията на страната ни, България влиза в обсега на действие на Вранчанското земетръсно огнище.
Освен посочените най-рискови огнища в страната ни има и множество по-малки, с възможен максимален магнитуд от 6.5 до 7 степен. Такива са Софийското, Провадийското, Ямболското.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.