Премахването на хартиените рецепти от 1 май и заместването им с електронни разедини обществото. Мярката не се посреща еднозначно нито от пациентите, нито от лекарите. Екипите на Спешна помощ ще носят компютри или таблети. Другата реформа, която управляващото мнозинство предлага, е да се промени ролята на личния лекар.
"Електронни рецепти се издават много отдавна в България, това вече не е проблем за общопрактикуващите лекари", коментира казуса пред БНТ д-р Николай Брънзалов, заместник-председател на Български лекарски съюз.
Проблем е задължителното преминаване към този тип рецепти, това няма да може да се случи, подчерта д-р Брънзалов.
И посочи като причина, че рецепта се получава след преглед от лекар, а се получава в аптека, но този преглед може да бъде осъществяван на много места, никой лекар не може да тръгне на гърба с компютър, с електронния подпис и където и да преглежда пациенти, да издава само електронни рецепти.
"Надявам се, че ще се прояви разбиране и ще се въведе този хибриден модел, в който ще могат да вървят и двата варианта. Ако се въведе от 1 май задължителното издаване на електронна рецепта, аз мисля, че ще бъде много голяма грешка и в най-скоро време ще трябва да бъде отменена наредбата в този ѝ вид", подчерта д-р Брънзалов.
Електронна рецепта може да се издаде при всякакъв вид преглед, който е регистриран в Националната здравна информационна система. Но когато няма необходимата техника за издаване на такава, няма как да бъде издадена и тя трябва да бъде написана, както се е писала до този момент.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.