Синдикатите заявиха категорично, че няма да подкрепят актуализацията на бюджета заради липсата на увеличение на минималната работната заплата. Работодателите също имат притеснения и са готови за протести.
"Управляващите прилагат логика, която е извън учебниците и извън живия живот. Когато имаш предизвикателства и инфлационен натиск върху домакинските бюджети, логично е да направиш така, че заплатите да се увеличават, за да може да оцелеят българските граждани, а те напротив - смятат, че трябва да се замразят. Очевидно е, че има проблем в комуникацията", коментира Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" в "България сутрин".
Тя обърна внимание, че бюджетът и пенсионната реформа не са обсъдени със синдикатите, което означава, че правителството е решило да направи нещо, въпреки всички правила.
"Фактите ни казват три неща - в макроикономическите допускания, които са част от актуализацията на бюджета, е предвидено да се увеличат компенсациите на един зает с 9,2%. Тоест ще има увеличение на възнагражденията с 10%. На второ място, ако погледнем базата данни на НСИ за първото тримесечие от началото на годината, средната работна заплата се е увеличила със 100 лв. Средната работна заплата акумулира всички възнаграждения. Макроикономическите допускания към актуализацията на бюджета допускат безпрецедентно ниво на заетост и на безработицата. Тоест безработицата ще намалее до около 4,2%. Това означава, че колкото повече се свива предлагането на работната сила, толкова повече работодателите са длъжни да увеличават заплатите", заяви икономическият съветник в Българската стопанска камара Щерьо Ножаров пред Bulgaria ON AIR.
Той добави, че много по-малко хора са на минимална работна заплата, дори има цели сектори, в които няма такива.
"Ние трябва да следим не средните величини, а как се отразява кризата на всеки един човек, защото в крайна сметка разполагаме с нашите бюджети и трябва да пазаруваме в магазините, където цените са се увеличили средно с 14,4% за април. А очакваме следващото увеличение да бъде съобщено от НСИ", изтъкна Григорова.
Според нея всички увеличения на сметките ще се акумулират и през есента ще усетим много по-сериозния удар, тъй като лятото дава пауза.
"Все по-малко са на минимална работна заплата поради недостига на кадри. Върви преквалификация. Бизнесът е принуден в тези отрасли, които са на минимална работна заплата, да допуска някаква сезонна заетост от страна на чужди граждани. Второ увеличение през годината на минималната работна заплата просто противоречи на концепцията на МОТ, защото формулите, които поддържа, са с коефициенти, които са базирани на годишна статистика", поясни Ножаров.
По думите му допусната инфлация в макроикономическите прогнози към актуализацията на бюджета е подценена. Тя ще бъде доста повече, тъй като в актуализацията отсъстват антиинфлационни мерки, а има единствено мерки за социална подкрепа.
Ножаров отбеляза, че ако се увеличи минималната работна заплата, това ще окаже натиск върху инфлацията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.