От 9 юни не се начислява ДДС на хляба и брашното, но от бранша вече съобщиха, че това не означава повсеместно намаляване на цената с 20%.
Все пак намаление в цената се отчита. "В момента няма да говорим за брашно, защото все още не ползваме брашно с 0% ДДС - от вчера няма реализирана сделка, но при хляба във всички търговски вериги - и български, и чужди - цените са намалени с 20%. Отделни са промоциите", коментира пред Нова тв Мариана Кукушева, председател на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
"Това е трайно, поне за една календарна година“, посочи Кукушева. Според нея премахването на ДДС е абсолютно социална мярка, станала възможна благодарение на всички полотически сили. "Случи се за първи път приемане на социална мярка. И ако някой колега си представя, че може да прибере тези 20% или част от тях, това е типичен пример на сива икономика и спекула".
Според нея, където са намалени с 20% всички видове хляб – е белият сектор. За всички останали има съмнения.
По думите ѝ дефиницията за хляб включва всички типове хлябове. Закуските и сладкарските изделия са останали извън обсега на тази мярка. "Очаквам при влизане в сила на 0% на брашното, и там да има намаление". Поне един месец ни трябва, за да усетим и липсата на ДДС при него, добави Кукушева.
Зърнената реколта в света е добра и цените ще са достъпни. "Официално знам, ако е вярна моята информация, че няма официален внос от Украйна", категорична бе тя за пшеницата. "Нямаме притеснения, че българският хляб ще се произвежда от украинска пшеница".
Кукушева припомни и че сме на първо място в света по производство на зърно на глава от населението. Очакваме 7 млн. тона от пшеница. Да нямаме никакво място за притеснение и да запазим оптимизма призова браншовикът.
Жътвата в бургаския регион е към своя край, но цена за производството все още няма. Производителите се опасяват от фалити, коментира пред Нова тв и Илия Проданов, зам.-председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
"Реколтата е нормална. За страната се очаква около 6 млн. тона пшеница, което е многократно над консумацията в България", каза той.
Проблемът пред производителите обаче е не само липсата на цена за новата реколта, а и конкурентният украински пазар.
"По-големият проблем пред нас е вносът на зърно, пшеница, ечемик, царевица от Украйна, който не е контролиран по никакъв начин. Това е зърно, което те произвеждат с много по-ниска себестойност от нас, защото те не изпълняват зелената сделка, препаратите, които те използват, са забранени у нас от години", обясни Проданов.
Асоциацията се е обръщала неколкократно към министерството, но без успех. По думите на Проданов страната ни все още изнася стара реколта.
Проблемът пред зърнопроизводителите е, че са произвели продукция с много висока себестойност, обясни още Проданов.
"Един декар пшеница излиза около 350 лв. да се произведе, при 500 кг. добив излиза 70 стотинки на килограм пшеница. В момента такава ценя няма дори и на международните борси, така че много от колегите ще бъдат принудени да продаваш под себестойността. А това води до фалити", поясни той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.