В най-скоро време България ще получи една изключително интересна оферта от швейцарска компания на добра цена, съобщи в "Нова Нюз" енергийният експерт Иван Хиновски. Той обясни, че има свое разузнаване, но не може да даде подробности, тъй като преговорите все още вървят.
Хиновски обяви и друго, което по думите му "малко хора знаят": че преди месец и половина-два България е вкарала през Турция два танкера с втечнен газ с помощта на САЩ. "Когато се намесят важни политически фактори, се урежда и логистиката", посочи експертът. И поясни, че това било е направено като форсмажор, защото нямаме с Турция споразумение за междусистемна свързаност.
Той коментира и въпроса със 7-те танкера с втечнен газ, договорени от кабинета "Петков" със САЩ, за които днес изтича срокът да кажем дали ги искаме, а служебното правителство отговори, че иска разсрочка.
"Не виждам грешка от никоя от страните – това е нова технология на доставка, тя изисква време, изисква знание", каза той за танкерите с втеченен газ. "Първо договаряш източник. Не можеш да тръгнеш да водиш преговори за терминал да плащаш капацитет, без да знаеш дали ще имаш източник"."Ние, експертите, от години повтаряме, че България и Турция трябва да подпишат споразумение за междусистемна свързаност", каза той и добави, че в Турция има големи количества газ и България може да внася. "Но там има геополитически натиск от Русия да не ни се помага, тоест България да остане зависима от "Газпром", категоричен бе Хиновски, като заяви, че го е чувал от турски бизнесмени.
Според него е бил грешка отказът от всякакви вариации с договора с "Газпром" и е трябвало да продължи разговора за плащане в рубли, но отбеляза като важна политическа стъпка в посока диверсификация, опита за разнообразяване на доставките, която е направил кабинетът "Петков". Все пак България е застрашена да плаща огромни неустойки затова, че не сме взели количествата газа по договора с "Газпром", ако се заведе дело за това, предупреди Хиновски.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.