Годишно страната ни добива около 6,5-7 милиона плътни кубически метра дървесина, а изгаряме около 3 милиона плътни кубически метра. Тази година сме добили 350 000 кубика повече в сравнение с предходната. Заради цените на енергоносителите и газовата криза обаче сега хората се презапасяват и се преориентират отново към традиционното гориво, дори на места, където това отопление не е било факт, а това предизвиква недостиг на пазара, каза зам.-министърът на земеделието Валентин Чамбов.
По думите му трябва да сечем планово около 8 милиона кубически метра дървесина, ние сечем под 7 и това се дължи на тези самоограничения, които сме си наложили в годините. Има и известен недостиг на трудова ръка.
158 общини в страната имат гори, от тях само 15 снабдяват местното население с дърва за огрев, заяви Чамбов.
"Ще ги санкционира местното население, когато дойде време за следващите избори. Защо кметът не е изпълнил своите задължения по закон, общинската дървесина да я извади за местното население, а я е продал в заводите. Такива случаи има много."
"Сега ще покажем, че общините имат дървесина. Ако не вземат мерки, скоро ще покажем и кои общини колко точно не са предоставили на населението, а са закарали дървесина в заводите.", каза още зам.-министърът.
България има 3-4 големи фабрики, които поемат технологично дървесина и дърва за огрев и те биват преработвани в продукт. С две от фабриките вече са направени срещи, предстои такава среща с трета. Идеята е "да намалят потреблението на дърва за огрев – асортимент, който се ползва и в големите фабрики, не да бъдат вкарвани в заводите такива големи обеми, каквито в момента влизат, а да остане дървесината на пазара за местното население", поясни заместник-министърът в интервю пред БНР.
По думите му апелът е "да намалят наполовина това, което потребяват в момента, за да остане този обем за пазара". Става дума за временно намаление – за месец-два, уточни Чамбов.
А заради скъпите дърва жителите на родопското село Чепинци излизат на протест. Хората се събират пред сградата на местното горско стопанство в знак на недоволство. Въпреки подадените заявления, повечето от тях все още не разполагат с дърва за огрев на прага на новия отоплителен сезон.
"Ние не можем да регулираме пазара. Всяка фирма в пазарна икономика решава къде да си пласира дървесината", коментира директорът на горското стопанство в Смилян инж. Анатолий Елев.
"Има обекти, които сме възложили само за добив, за да се снабдява населението с дърва за огрев. Тази година сме завишили количеството, само за местното население."
Валентин Чамбов увери населението на Чепинци, че държавата ще осигури дърва за огрев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.