Очаква се държавата да прибира свръхпечалбата не само на държавните дружества, но и на всички останали производители на ток.
Според Никола Газдов, председател на управителния съвет на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия, трябва да се приеме закон за прилагане на европейския регламент 1854 за временно въвеждане на мерки за компенсация на индустрията и бита заради високите цени на газа и тока.
"Това нещо е резонно, доколкото регулира темата със свръхпечалбите, които някои играчи правят.", обясни той.
Газдов е категоричен, че е необходим закон, а не решение на служебното правителство, за да се чуят всички гледни точки и "в пленарна зала да бъдат гласувани най-смислените текстове".
Българската енергетика е доминирана от държавни мощности, основно държавата печели от високите цени на тока и затова при нас по-рано от общоевропейското ниво бяха приети и мерки за компенсация на бизнеса, поясни още специалистът.
Инвеститорите в новите ВЕИ проекти – вятърни и слънчеви централи, не очакват субсидии, а ясни правила и предвидимост, подчерта той. По думите му тези проекти не се случват заради остаряло законодателство, когато желанието е било да се ограничат такъв тип инвестиции.
Газдов определи като "приказки от 1001 нощ" твърденията, че има много мощности от този тип, които очакват да бъдат присъединени.
"България се нуждае от много нови ВЕИ, за да свалим сметките за ток на бизнеса и домакинствата. За да се случат те, за да привлечем инвестиции за над 15 милиарда, трябва спешно да премахнем съществуващите законови и административни пречки, които бавят ненужно реализацията на нови, евтини ВЕИ проекти."
Никола Газдов упрекна властта за начина, по който се вземат решения – "непрозрачен и трудно предвидим, без значение дали говорим за редовни кабинети или за служебни".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.