Инфлацията за месец октомври у нас за първи път се понижава след близо 2 години непрекъснати ръстове. Този факт бе определен от министъра на икономиката Никола Стоянов като "малка победа".
Според финансиста доц. Емил Хърсев данните показват, че горната точка на инфлационния процес е преминала и е с много по-малка интензивност.
По думите му инфлацията в страната основно е вносна.
"Надявам се да продължава да намалява и да стигнем до здравословните един-два процента годишно", коментира Хърсев в студиото на "България сутрин".
По думите му инфлацията не е най-страшното нещо на света. Една дефлация - намаляване на цените при стагнация на пазара, е много по-опасна за икономиката, даде пример финансистът.
"Лихвите по кредитите растат в резултат на отговора от централните банки. Кредитополучателите продължават да получават по-голяма субсидия, те плащат отрицателна лихва. Всички, които имаме парични наличности и не ползваме кредити, спонсорираме онези, които имат кредити. Всеки кредитополучател получава по 10% скрита субсидия - ще връща по-евтини пари, отколкото е взел", каза още доц. Хърсев пред Bulgaria ON AIR.
Той не вижда начин да се премине към фиксирани лихвени проценти, тъй като икономиката работи с плаващи лихви от 90-те години.
"Въпреки увеличението на пазарния лихвен процент лихвите са много по-ниски от инфлацията", изтъкна още веднъж доц. Хърсев.
Финансистът не смята, че кредитирането трябва да се ограничава, тъй като то съдейства за увеличаване на капиталообразуването в страната. Гостът добави, че начинът да се борим с инфлацията е да произвеждаме повече.
Според него има основания за притеснение поради факта, че влизаме в новата година със стар бюджет.
"Сегашният парламент очевидно не може да състави и приеме бюджет с мнозинство. За щастие, българският бизнес в голямата си част е автономен. Има един сектор, който съществува от държавни поръчки, в него фирмите все повече намаляват. Намаляват и държавните поръчки", посочи доц. Хърсев
"Присъединяването ни към Еврозоната е част от договора за присъединяването към ЕС. Той е ратифициран от парламента. Това е акт, който има приоритет спрямо вътрешното законодателството на страната", заяви финансистът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.