Военни хеликоптери БЕЛ-206 следят пътния трафик по магистралите. Те могат при нужда да оказват спешна медицинска помощ.
Тринайсет са извършените полети до момента.
Присъствието на хеликоптерите мотивира водачите на моторни превозни средства да не допускат нарушения на Закона за движение по пътищата, съобщават от МВР.
Военните хеликоптери излитат от летище Крумово край Пловдив и носят надпис POLICE. Те летят по график в следобедните и вечерните часове, когато трафикът е най-интензивен, по маршрутите Крумово - Пловдив - Пазарджик - Капитан Андреево- Крумово; Крумово - Бяла река - Пловдив - София - Божурище - Крумово;
Крумово - Калотина - Крумово; Крумово - София - Ботевград - София - Крумово.
Целта е да се гарантира опазването на обществения ред, да се предотвратяват закононарушенията и престъпленията по пътищата, да се информират Пътна полиция, Бърза медицинска помощ, а при необходимост и Гражданска защита при тежки пътно-транспортни произшествия през лятото, когато пътният трафик е значително увеличен, обясняват от МВР.
По време на полетите са подадени три сигнала за пожари - на 20 юли в землището на с. Юнаци и за горски пожар на територията на Софийска област, а на 1 август в покрайнините на Пловдив. Сигнал за палеж е бил подаден на 1 август между Крумово и Пловдив.
Екипът забелязал двама души да палят стърнища. Самоличността им е установена и работата по случая продължава Пето РПУ в ОДМВР-Пловдив.
Друг случай, при който своевременно е подадена информация, е на 7 август около 11.30 часа на път 1-8 след с. Бяла река, когато било констатирано тежко пътно-транспортно произшествие с ранени. Незабавно бил уведомен дежурният на ОДМВР-Хасково и към инцидента били насочени полицейски и медицински екипи.
Благодарение на своевременната информация екипите били на мястото след 5 минути и оказали помощ на пострадалите. Министрите на отбраната и на вътрешните работи Николай Цонев и Михаил Миков подписаха споразумение за решаване на задачи от обществена значимост, се припомня в съобщението.
Според споразумението МВР осигурява горивото, комуникационната техника и апаратурата за наблюдение. МО предоставя хеликоптерите и летателния екип. Лекарите-реаниматори и медицинската техника са от ВМА.
Според професионалната статистика, оказването на медицинска помощ през първите 15 минути след катастрофата е най-важно за спасяването на пострадалия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.