Дунавският регион привлича туристи със специална винена карта. В изработката ѝ са участвали 17 изби, а целта е да бъде популяризирана Западна и Централна Дунавска равнина.
"Регионът е 1/5 от България, но само 4% от туризма е насочен към него и 12% от винения туризъм. Искахме да си върнем славата. Дунавският регион винаги е бил известен с винопроизводството си, още от времето на траките. Имаме бяло, червено, розе, пенливо вино, български и международни сортове", подчерта винопроизводителят Еми Маринова в студиото на "България сутрин".
Идеята на винената карта е да запознае любителите на хубавото вино с местата, които могат да посетят в районите на избите.
Маринова уточни, че целта е да се привлекат туроператори, които да направят маршрути. "Имаме много природни богатства, свързани с реката, водни спортове, катерене, екопътеки, планини, културни богатства, съкровища, Белоградчишките скали", уточни Маринова.
Пред Bulgaria ON AIR тя заяви, че жените винопроизводители в България са около 50%, което е много над средното в света. Маринова даде пример с Франция, където дамите са 30%, в Калифорния - 13%, а средно за света - 20%.
Друга идея на винопроизводителите е възраждане на българските сортове.
"75% са международните сортове, а имаме много хубави наши - гъмза, тамянка, врачански мискет. Повечето вина, които изнасяме, са международни сортове. Трудно се произвежда вино, това е земеделие, особено, когато имаме собствени лозя. Грижите са много трудоемки, гроздоберът става на ръка, все по-малко хора искат да го правят", каза още Маринова.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.