IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Мощни бури, градушки и проливни валежи причиниха наводнения през целия юни

Този месец юни е по-хладен от юни миналата година

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Времето през юни 2023 г. беше изключително динамично в голяма част от страната, съобщава НИМХ. Почти през всички дни на месеца в различни райони на страната бяха регистрирани мощни конвективни бури, придружени с градушки и проливни валежи, които доведоха до наводнения и нанесоха значителни щети на сгради, инфраструктура, електрозахранване и селско стопанство. Обявено беше частично бедствено положение в някои населени места. Контролирано се изпускаха общинските язовири.

С масов характер тези процеси бяха на 1, 4, 12-16 и 25- юни. Най-засегнати бяха областите Видин, Монтана, Враца и София област. Там месечната климатична норма за валеж в отделни общини беше превишена над 3 пъти. В периода 1-9-и юни в размито барично поле, със слаб антициклонален градиент при земята, времето е предимно слънчево, с купеста облачност след обяд и изолирани краткотрайни валежи в Западна България. Краткотрайна промяна има на 3 юни, когато над страната преминава размит студен фронт. От запад на изток на много места има краткотрайни, временно интензивни валежи, придружени с гръмотевични бури, има и градушки. През периода 10-18 юни от изток налягането се понижава и полето става циклонално, а на 16- юни в приземните слоеве на атмосферата, южно от страната се формира малък циклон, който впоследствие преминава на североизток през Проливите, към Черно море.

На много места, отначало в Западна и Централна България, към края на периода и на изток, има валежи, придружени с гръмотевици. По-чести, с по-голяма интензивност и значителни по количество са валежите в северозападните райони, на 12- юни – и на места в Родопите, а през нощта срещу 17-и и на 17 и 18-и юни – в Централна Северна и Североизточна България. Проливните валежи довеждат до преливане на реки, причиняват материални щети; в отделни общини е обявено бедствено положение. Средно за периода, температурите са по-ниски от обичайните. Само в Източна България в началото има повече слънчеви часове и е сравнително топло, но впоследствие хладната въздушна маса обхваща и тези райони. Постепенно през последния ден валежите отслабват като обхват и интензивност.

През периода 19-24.VI юни във височина постепенно от югозапад израства баричен и термичен гребен. Над Западна и Централна България още първия ден облачността намалява до предимно слънчево време и температурите се повишават. Над Източна през първите два дни все още на отделни места има превалявания, след това и там се установява слънчево време. През последния ден, с приближаването от запад-северозапад на добре изразен студен атмосферен фронт, след обяд над Западна България започва да се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и по-късно, към вечерта, на отделни места в западните райони има валежи и гръмотевични бури.

На 25-26 юни студеният фронт преминава през страната от запад на изток, на много места има краткотрайни валежи, гръмотевични бури и градушки, на отделни места явленията са интензивни. През периода 27-30 юни времето в страната се определя от слаб антициклон – предимно слънчево, спокойно и сравнително топло. Само на 28 юни след обяд и през нощта срещу 29 юни при преминаването на бърз студен фронт, вятърът от северозапад временно се усилва, на много места има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и градушки; по-интензивни са явленията на отделни места в югоизточните райони.

Средните месечни температури са между 16 и 23 °С и имат отклонение от месечната норма между -1.7 и +1.2 °С. Този месец юни е по-хладен от юни миналата година, но по-топъл от месеците юни на 2021 и 2020 г. Най-високата измерена температура е 36.8 °С на 23 юни в гр. Любимец.

По данни от оперативни метеорологични станции на НИМХ в западната половина от страната месечните суми на валежа са между 60 и 300% от климатичната норма, а в източната – между 16 и 200%. Най-оскъдни са валежите в Североизточна България – Шабла – 16% от нормата, а най-обилни в Северозападна България – Белоградчик – 304%. Въпреки обилните валежи в Северозападна България, източната половина на страната остана относително суха и средно за страната този месец юни е с най-малко валежи от 2018 г. насам. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 115 mm от дъжд и град в с. Кесарево, обл. Велико Търново, на 26 юни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата