Овцефермите ни са задръстени с вълна. Малка част се изкупува. Нямаме тънкорунни овце, които дават вълната, която се търси. Болшинството са от незнайни породи. Нямаме вълна, която да е интересна за текстилната промишленост. Добре, че овцете намаляват. Това каза изпълнителният директор на Съюза на говедовъдите Михаил Михайлов.
В България се отглеждат над 1 млн. овце. От всяка една от тях годишно се стриже по около 2-3 кг вълна. Ежегодно фермерите трябва да решат какво да правят с 3 млн. кг вълна. Проблемът е, че няма търсене. Алтернативата е - изгаряне или изхвърляне. Коректните я държат в складове.
"Проблемът с вълната не е решен и не се прави нищо, за да бъде решен", допълни той, цитиран от БНР.
Михайлов даде пример с румънците, които имат предприятие, което произвежда тор от вълната: "Друг вариант е държавата да осигури извозване от фермите до пунктове за унищожаване. В Румъния има програма, по която се заплаща на фермера по 1 лея за килограм вълна, за да може да се свърже с организация, която да я извози и рециклира. От вълната става много хубава изолация за каменни плочки. Може да върши работа и за изолация на сгради".
От години запознати алармират, че нерегламентираното унищожаване на вълна е сериозно бедствие.
През миналата година стригачите са вземали по 2,00 - 2,50 лева на овца, през тази година - между 4,00 и 6,00 лева. Плюс екстри - място за спане и изхранване.
"Стригачите през тази година дори предлагат извозване на вълната срещу заплащане", поясни Михаил Михайлов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.