"В сравнение с миналата година произшествията, на които сме реагирали, са по-малко. Те са към 31 000, миналата година за същия период сме реагирали на малко над 35 000. Но не трябва да бъдем твърде спокойни. Трябва да сме отговорни и внимателни". Това заяви пред БНР главен комисар Александър Джартов - директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".
Вчера имаше силен дъжд не само в Хасковото, но и в района на Горна Оряховица, посочи той. По думите му за Хасково са получени 12 сигнала за паднали дървета и наводнени дворове. В района на Маджарово пък има паднала мълния, която е предизвикала пожар. Там се е наложило и използването на хеликоптер.
"От една страна имаме дъжд, който наводнява, от друга страна - мълнии, които предизвикват пожари", обясни той.
Към момента пожарът от гръцка страна е на 3-4 км. от границата, съобщи Александър Джартов.
"Имаме готовност. Държим връзка с колегите от Гърция, които го гасят. Ако няма силен вятър, не би трябвало да има проблем", каза той.
Българските пожарникари са в района на Комотини, каза главен комисар Джартов.
"Вчера извършваха гасителни действия. Те е трябвало да предотвратят повторно възобновяване на пожара. Казаха, че има доста силен вятър, който е създавал допълнителни затруднения", обясни той.
Директорът на пожарната отбеляза, че в зависимост от потребностите в Гърция ще се прецени колко да останат нашите пожарникари там.
"Единият вариант е да се приберат следващата седмица, втората възможност е да останат още една седмица, а третата - да бъдат ротирани следващата седмица", каза той.
По думите му българските служители са много добре подготвени и екипирани.
"Не им е за първи път да участват в гасенето на сложни пожари. За тях не е нещо непознато за тях", призна шефът на пожарната.
Капацитетът, който имаме по отношение на горските пожари, е доста по-добър от този, който имахме през 2000 г., подчерта Джартов. Според него изключително важно е да се отделя повече внимание на превенцията.
Той смята, че горските пожари в последните години не са чак толкова тежки и сложни, както бяха през 2000 г.
По думите му човешката дейност е основен фактор за възникване на горските пожари - над 90%. Директорът на пожарната посочи, че са извършени над 160 проверки на места, които предполагат използване на огън, и вече са съставени 7 акта за установяване на административни нарушения на граждани, които използват открит огън на непредвидени за това места. Има санкции, въпреки че установяването на извършителите понякога е предизвикателство, каза още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.