Глоба до 20 000 лева за фалшиви сигнали на спешния телефон 112 предвижда Законът за националната система за спешни повиквания.
Използването на телефон 112 не по предназначение, както и за предаване на неверни и заблуждаващи съобщения и сигнали за помощ, ще се наказва с глоба от 2 хил. до 5 хил. лв.
Когато при фалшив сигнал се стигне до мобилизиране на ресурси на службите за спешно реагиране, глобата е от 10 хил. до 20 хил. лв.
При повторни нарушения санкциите се удвояват.
А куриозните обаждания на спешния телефон 112 никак не липсват:
- През нощта се получава съобщение, че на едно кръстовище лежи мъж. Оказва се, че човекът се е понапил. Тръгнал си и когато решил, че е стигнал до вкъщи, съблякъл палтото си, закачил го на знак СТОП и си легнал.
- Жена се обажда на 112 да съобщи, че чакалът в зоологическата градина е избягал. На въпрос на оператора как е стигнала до това заключение, тя отговаря, че от половин час стои пред клетката на чакала, а него го няма. По-късно се установява, че животното наистина е избягало.
- Продавачка в хранителен магазин звъни на 112, за да се оплаче, че в магазина е влязло куче и нея я е страх. За да не я ухапе, тя му дала месо и то пак не иска да излезе.
Занапред телефон 112 ще се набира безплатно от всеки телефонен апарат, включително и от обществен.
Другите национални телефонни номера за спешни повиквания - 150, 160 и 166, ще могат да се ползват паралелно със 112.