Mинистерството на регионалното развитие и благоустройството отвори търговете по европейската програма за изграждането на посетителски център в Перперикон за 5,2 млн. лв.
Това съобщи проф. Николай Овчаров на заключителна пресконференция за археологическо лято 2008 г., предаде репортер на БГНЕС.
Предвижда се със средствата да бъде направена пълна консервация на обекта, както и изграждането на инфраструктура, включваща дървени пътеки, по които посетителите ще могат да се разхождат в града, без да се руши камъкът.
Една от най-интересните археологически находки за сезона са погребаните майка и дете в позата на Богородица с младенеца. Гробът е открит в изчезналото през XVIII век българско село Галица. Забележителното в случая е, че разположението на телата напълно отговаря на иконографските принципи, изобразяващи Богородица като пътеводител, обясни Овчаров.
На некропола край селото има огромни каменни кръстове, сред които и тамплиерски, появили се най-вероятно в резултат на католически западни влияния по онова време. През лятото е открита още и църква в подножието на Царевец, строена заедно с църквата “Св. Св. Петър и Павел”, строена по времето на цар Калоян.
Тя е изоставена в руини от турците в отговор на търновското въстание. В нея са намерени повече от 300 сребърни монети, бронзови разпятия и икона от алабастър.
По време на разкопките на Перперикон през юли, август и септември, субсидирани с 200 000 лв., са открити градове от III-IV в. пр.Хр., които следват елинистичните и римски схеми за разположение.
Находките от този археологически сезон, сред които метална стрела от троянски тип, характерна XV-XIV в. пр.Хр., малка амфора, правена на ръка, от IV-III пр.Хр. и керамика във формата на печат (пинтадере) ще бъдат изложени през декември в Националния археологически музей.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.