От началото на новия месец плажните ивици по Черноморието трябва да са обезпечени с максимален брой спасители. Бройката им трябва да е посочена в концесионния договор с Министерството на туризма.
Бурното море вече взе няколко жертви през почивните дни. Морските спасители предупреждават да не рискуваме със спасителна акция сами, ако някой се дави пред очите ни. Така живота си загуби мъж, тръгнал да вади от морето двама туристи в Созопол.
Преди дни ситуацията е била още по-критична за спасителите.
"Осем души едновременно започват масово давене, но е аналогичен случаят, тъй като влизайки, двама от тях, съответно техни приятели, опитвайки се да им помогнат, попадат в същата рискова ситуация, при което влизайки, спасителите се оказват всеки един от тях с по двама на спасителния буй", разказа представителят на Института по водна безопасност Иван Георгиев.
Председателят на Асоциацията на концесионерите на морски плажове Кирил Спасов каза, че по всички плажове е осигурено да има спасителни екипи.
От началото на сезона регулярно се вземат проби и за чистотата на морската вода - и от РЗИ, и от частни лаборатории.
"Резултатите са чисти. Стандартът е един и същ, работим си по стандарт за пробовземане, включително и за микроблиологията си има стандарт за работа", коментира химик-аналитикът Фатме Али.
Работното време на спасителите е всеки ден от 8 до 18 часа. Концесионерите имат право на закриване на спасителни постове, но това няма да се случи до края на активния сезон.