Вече ставаме свидетели на резултатите от климатичните промени. Те водят със себе си и екстремни явления. Температурите в цял свят рязко скочиха нагоре.
“Нарасна до 1,64 градуса спрямо последните 50 години на 19 век. Това е много рязко затопляне, като имаме предвид, че до 2015 г. то е било 1 градус. Сега за една година скочи от градус и две десети до 1,6. Затопляне с 3 градуса, каквото се очаква в края на века, може да доведе до доста драматични промени", заяви атмосферният физик Валентин Симеонов в "България сутрин".
Физикът споделя, че ситуацията може да с овладее, ако всеки направи малка крачка, особено по-богатата част от обществото.
"Като започнем от горещи вълни, тропически нощи, пожари, суши, обилни валежи, наводнения, градушки, свличане на терен. Въпросът опира до цялото общество, но въпреки това всеки от нас може да направи нещо. Имайки предвид, че сме почти 9 млрд., ако всеки от нас направи малко и особено по-богатата част от обществото, може да се намали основно", допълни Симеонов пред Bulgaria ON AIR.
"Нашият принос може да бъде около 30-40% индивидуално, останалото е индустрията и правителството. Трябва да направим разграничение между замърсяването - това са вещества, които пряко влияят на здравето, и парниковите газове, които всъщност улавят част от топлината, която би трябвало да отиде в Космоса и да охлади Земята, а ние увеличаваме количеството на тези парникови газове най-вече чрез използването на изкопаеми горива", коментира Симеонов.
Физикът коментира и зачестилите горски пожари. Според него тяхната специфика също се променя, също заради глобалното затопляне. Горските пожари вече сами се развиват и поддържат.
“На първо място трябва да се спре изсичането, защото старите гори са по-устойчиви на пожари и на суша. Голяма част от пожарите са причинени умишлено или случайно от хора. Може да се въведе контрол, да се види откъде започва пожарът. Загубим ли горите, губим водата. Най-сериозно пострадало е селското стопанство, защото то най-много зависи от климата", добави физикът.
Симеонов подчерта, че зимите ще стават все по-топли, но това не бива да ни радва, защото е много зле за селското стопанство.