През последната година цените на имотите непрестанно растат, като за София достигат рекордни равнища. Все повече хора обръщат внимание на имотите край морето и в курортните градове. Затова и Bloomberg TV Bulgaria попита петима експерти: "Какви са тенденциите с цените на имотите на ваканционния пазар“?
Добромир Ганев, real estate консултант и анализатор
„Ваканционният жилищен пазар е специфичен, като е отделен сегмент от жилищния пазар в страната. Той е специфичен с това, че когато инвеститорите проектират своите проекти трябва да имат предвид, че от една страна това жилище се ползва от собственици, които прекарват свободно време от годината, но и в същото време трябва да се мисли, че втората му функция е да бъде отдаван краткосрочно или дългосрочно под наем. В настоящия момент основната група купувачи са българите. България е част от един глобален ваканционен пазар, за разлика от жилищния, който не е толкова интернационален. В България най-актуалните пазари в момента са Слънчев бряг, Свети Влас, Несебър, Бяла, Каварна и Балчик. Северът се характеризира с малко по-ниски цени. От южните - Поморие, Созопол и Ахтопол, който е много интересен феномен, защото там предлагането е твърде ниско и е с едни от най-високите цени, което е на база на ниското предлагане. Банско си остава лидерът сред планинските курорти.“
Гергана Цанкова, търговски директор в Luximmo
„Тенденциите са за стабилен пазар и увеличаващо се търсене, особено сред чужденците по отношение на ваканционния пазар. Наблюдава се тенденция към увеличаващ се брой сделки, което според мен ще донесе възходящ пазар в дългосрочен план. На юг от Бургас цените средно варират около 1200-1500 евро на квадратен метър, като основното търсене е на апартаменти и жилища с една, две или три спални, като основните купувачи са българи. Доста по-малко се търсят студия – само 20-25% от общото търсене принадлежи на студията. Има търсене и на къщи, като ценовите диапазони варират около 1700-2500 евро на квадратен метър. А по отношението на търсенето и цените на север от Бургас – там търсенето е по-различно, преобладава търсенето на студия и на по-бюджетни имоти с инвестиционна цел. Като цените варират от 900-1300 евро за квадратен метър.“
Иван Василев, Капитал Естейт
„Цените вървят плавно нагоре, в сравнение на същия период на миналата година, като в различните части на южното Черноморие имат различно измерение, като цените са най-високи в областния град – Бургас. Забелязваме яркото открояване на цените в няколко квартала, близо до центъра. Там цените са около 1790 евро за квадратен метър, като статистиката е взета от различни по големина апартаменти. В Несебър има трайно покачване в последните 2 години след края на пандемията, като сделките в момента се сключват на около 1300 евро за квадратен метър. По-ниски са цените в Слънчев бряг, Равда и Ахелой."
Борислав Точевски, Домекс
„Определено са във възходяща посока, дори и в сравнение с миналата година, има места с около 30% увеличение на цените. Дори и при стари имоти в комплекси без поддръжка, които са се продавали за 500-600 евро за квадратен метър преди 2 години, то сега се продават по 1000 евро за квадратен метър. Комплекси, които са добри със сериозна поддръжка, ако сравняваме преди 2 години, бяха около 1200-1300 евро за квадрат в района на Слънчев бряг, миналата година бяха 1500 евро, а сега под 1700 евро почти няма дори няма дори и препродажби.“
Важно е да се каже, че ваканционният пазар е специфичен, тъй като домовете там се използват за почивка или отдаване под наем. Това е пазар, на който България има своята роля, а в последните 25 години се движи сред топ дестинациите в света.
В община Варна виждаме едни от най-високите цени на ваканционния пазар. Там цените варират от 1600 евро до 2500 евро на квадратен метър.
В сравнение на същия период на миналата година цените вървят плавно на горе. В централните квартали на Бургас цените достигат 1790 евро на квадратен метър. Цените в най-евтините квартали на града са около 900 евро.
На места в сравнение с миналата година цените са се повишили с 30 процента. За две години цените на луксозни имоти край определени курорти са скочили от 2000 евро на 3000 евро на квадратен метър.
Повечето експерти смятат, че до края на годината цените няма да се променят. Това се дължи и на кредитите, отпускани от банките.
Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.