През последните месеци цените на маслото в световен мащаб скачат рязко, достигайки рекордни нива в цяла Европа. Новината е притеснителна за пекарите.
"Френската кухня има три тайни - масло, масло и пак масло. Две технологии се правят. Едната е да произвеждаш масло от млякото. ЕС имаше политика да изкупува излишното мляко. Другата технология: от сурово мляко се правят качествените сирена. Франция е един от световните производители. Млякото намалява", коментира икономистът от БАН доц. Огнян Боюклиев в "България сутрин".
Според него е обосновано поскъпването на маслото, тъй като се получава дефицит. Търсенето на масло се е повишило, а по веригите в страната то е вносно. Като цяло има повишение и на растителните масла, защото реколтата е била лоша.
“Във Франция има "син език", който този път се наблюдава и при кравите - някакви модификации на вируса. В момента тече кампания по ваксиниране. Животните се разболяват и дават малко мляко", обясни доц. Боюклиев. Той добави, че има запаси и тук вече идва моментът с изкривената търговска верига от производителя до магазина. Трябва да се стремим към икономика с добра добавена стойност и с български продукти, призова доц. Огнян Боюклиев.
Петя Иванова, собственик на пекарна, споделя пред Bulgaria ON AIR, че използват малко, но от местни производители,
“То е вдигнато с 1-1,5%, докато вносните са вдигнати с повече. Ползваме българско масло. Нямаме голямо завишение на цените. Евентуално 10-15% ще се вдигне цената на всичко, в което се слага масло. Има заместители, но не е същото, не мирише по този начин. Хората предпочитат да купуват вкусни неща. Не бих направила компромис. Нямаме възможност да разваляме качеството", коментира Иванова.
Тя посочи, че млечните продукти са поскъпнали повече от мазнините и изкуствено задържат цените. Съществуваме благодарение на живущите в София, отбеляза Петя Иванова.
Гледайте видео с целия разговор