Една от емблематичните за град Пловдив сгради, намираща се на главната пешеходна улица "Княз Александър I", е обявена за публична продан през частен съдебен изпълнител.
Сградата на някогашния "Търговски дом" в Пловдив, където в момента се помещава търговски център на марката H&M е с начална тръжна цена от 19 537 824 лв. с ДДС. Имотът с площ от 4513 кв.м е собственост на фирмата "СС ПРОПЪРТИ" ООД, сочи справка на БТА в Регистъра на публичните продажби.
Сградата обединява две здания, оформени като един комплекс, които са били построени през 1926 г. и 1930 г. по проект на пловдивския архитект Христо Пеев. Сградите са представлявали едно цяло, чрез вътрешен пасаж с калдъръмена настилка, свързващ двете съседни улици – главната ул."Княз Александър І" и ул."Отец Паисий".
Към момента сградата притежава статут на архитектурно-строителен паметник на културата с категория "ансамблово значение" и е елемент от групов паметник на културата – система от улични ансамбли по ул. "Княз Александър I" и ул. "Отец Паисий". Разположена е на територията на Групов паметник на културата "Историческа зона Филипопол - Тримонциум - Пловдив".
Двете нива на сутерена са обособени като "Археология" с изложбени площи, в които се намират римски руини, представляващи археологически находки - фрагмент от римски стадион на гр. Пловдив - сектор от източния ред седалки, която археологическа структура има статут на паметник на културата с национално значение.
Подробности за историята на сградата разказа историкът доц. д-р Стефан Шивачев. Той припомни, че в миналото постройката е жила позната като "Нармаг" - съкращение от "Народен магазин".
"Това беше един вид социалистически мол с четирите етажа, на които бяха разположени различни магазини. При последното преустройство, което беше някъде преди повече от 15 години хората, които я закупиха мисля, че имаха идеята тази сграда да се превърне в един голям търговски център. Забавянето дойде от това, защото двата реда седалки на Римския стадион са точно под сградите на Главната улица на "Княз Александър". Когато започнаха това преустройство се оказа, че се разкриха седалките от източната страна на стадиона. Там се разкри и т. нар. императорска ложа или ложата, на която се намират официалните лица", разказва доц. Шивачев.
Той обясни, че откритието значително е забавило проекта заради процеса по промяна на строителните планове. Инвестицията, с която е била реновирана сградата е на австрийските предприемачи Карл Полцхофер и инж. Рудолф Лайтнер, които са съдружници във фирмата "СС ПРОПЪРТИ" и към момента все още са нейни собственици.
Доц. Шивачев допълни още, че според него сградата е една от най-красивите и отличителни постройки в Пловдив. Имотът има редица тежести и възбрани, довели до обявяването ѝ на публичен търг. Срокът за наддаване е до 19 декември, а новият купувач ще бъде обявен на 20 декември.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.