Нова наредба на здравното министерство отреди, че антибиотици, лекарства за кръвно, стомах и бъбреци вече ще се продават с рецепти.
Според нормативния документ фармацевтите са задължени да вписват в специален журнал всяка рецепта.
Според аптекарите хората често си купуват лекарства без лекарско предписание. Те поглъщат опасни препарати, като знание за въздействието им трупат в интернет или специализирана литература.
"Особено опасно за здравето може да бъде приемането на неподходящия антибиотик”, коментират фармацевти.
Според тях е твърде вероятно човек да си купи лекарство, което не е за неговия тип заболяване.
По този начин организмът се натоварва и се нарушава бактериалната флора на стомаха.
След това състоянието на болния може да се влоши, което вече води до посещение при лекар.
Според специалистите създаването на регистри, в които да се вписва всяка рецепта, е необходимо, за да се осъществява обратна връзка между пациент и лекар.
Аптеките са водели такава документация до 1990 година.
Регистрите са нужни, за да може да се проследи напълно лечението.
В някои от случаите се оказва, че болният е алергичен към изписаното лекарство. Най-често пенсионерите прибягват до покупката на лекарства без рецепта.
Те често отиват в аптеките с изрезка от вестник, в която пише за дадено лекарство, и си купуват именно него. Смятали и дори били убедени, че то помага.
Според специалистите здравната култура на хората се е повишила в пъти през последните години. Възможно е това да се дължи на множеството книжни и интернет източници, които ги заливат навсякъде.
Все пак фармацевтите съветват, преди да се действа на своя глава, да се направи консултация с лекар. Те напомнят, че здравето е твърде крехко, за да се експериментира с него, макар и премерено.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.