IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Започва тръжната процедура за изграждане на автомагистрала "Люлин"

Стойността на проекта е 148,45 млн. евро, от които 111,338 млн. евро безвъзмездни средства от бюджета на Европейската комисия

Започва тръжната процедура за изграждане на автомагистрала "Люлин"

Европейската комисия (ЕК) одобри тръжната документация за автомагистрала "Люлин", съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В Бургас министърът на регионалното развитие
и благоустройството Валентин Церовски каза, че тръжната процедура за изграждането на автомагистралата вече започва, съобщи БТА.

Автомагистрала "Люлин" е по направление на Общоевропейски транспортен коридор номер четири в частта му Видин - София - Кулата и ще свързва Софийски околовръстен път - Мало Бучино - Голямо Бучино - пътен възел Даскалово. Общата й дължина е около 19 км.

Стойността на проекта е 148,45 млн. евро, от които 111,338 млн. евро безвъзмездни средства от бюджета на Европейската комисия и 37,112 млн. евро от българска страна.

В рамките на 90 дни ще се събират предложенията от компании, които искат да участват в изграждането на този тръжен проект. "С този проект митът и балонът на политическите популисти за неусвояване на европейските фондове в МРРБ се пукна," каза Церовски. Той бе днес в Бургас за официалната церемония по подписването на писмо за подкрепа на проекта за подобряване и разширяване на водоснабдителната и канализационната инфраструктура на Бургас.

Договорът е парафиран от Валентин Церовски и Хенри Ръсел, ръководител Общинска инфраструктура в Европейската банка за възстановяване и развитие. Бургаското ВиК дружество е пилотно в този проект. Церовски каза, че той ще обхване общо 13 дружества в страната.

Министърът посочи и мащаба на проекта - 500 милиона евро, от които около 37 милиона са само за ВиК-Бургас. 11 милиона евро от парите се осигуряват от Европейската банка за възстановяване и развитие, а останалите пари се предвижда да дойдат по линия на програма ИСПА. ВиК-Бургас участва с 1 милион евро.

В рамките на проекта ще бъде разширена и рехабилитирана канализационната мрежа, ще се извърши рехабилитация на водоснабдителната мрежа и на водните резервоари, ще се достави оборудване за поддръжка и ще се направи разширение на пречиствателната станция за питейни води Камчия.

Дружеството в Бургас е първото пилотно дружество, за което се подписва договор за заем с Европейската банка за възстановяване и развитие и за което се осигурява безвъзмездно съфинансиране чрез ИСПА.

Изплащането на заема ще се извършва на база плавно увеличение на тарифите в съответствие със Закона за регулиране на ВиК услугите. Предвижда се средства от банката да получат ВиК дружествата в Русе, Враца, Сливен, Стара Загора и Пловдив.

Проектът за подобряване и разширяване на водоснабдителната и канализационна инфраструктура на Бургас е в изпълнение на националните приоритети във ВиК сектора, които изискват привличането на значителен финансов ресурс. Съгласно доклад на Световната Банка от тази година, финансовите нужди на сектора за инфраструктура през следващите 10 години са в размер на около 6,9 милиона евро.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата