Само шест от българските плажове не отговарят на най-високите европейски стандарти за качеството на водата за къпане според доклад на ЕК.
От 93 контролирани плажа у нас само Южният във Върна миналата година и бил с лошо качество на водата.
Минералният басейн в курорта Св. Константин и Елена, плажът в Златни пясъци, както и Офицерският и Централният плаж във Варна покриват само минималните критерии за чистота.
При сладководните басейни в България язовир "Студен кладенец" съответства само на задължителните изисквания, докато и трите плажа на язовир "Кърджали" са преминали от средната в най-висока категория.
На 91 на сто от всички плажове по Българското Черноморие водата е кристално чиста, твърди докладът.
Европейският съюз има изисквания за качеството на водата, което се следи по определени показатели, но няма задължителни норми за състоянието на плажовете.
Въпреки добрата оценка в доклада пише, че у нас едва малко над 50% от градовете по крайбрежието имат пречиствателни станции за отпадни води. Канализацията на почти половината от населените места по Черноморието се излива в морето.
Работят 34 пречиствателни станции, а до 2014 година трябва да бъдат изградени още 59.
ЕС контролира качеството на водата на 20 000 езера и плажове в Европа. Тя е кристално чиста в 99 на сто от зоните за къпане в Хърватия.
Най-много проблеми има Италия. 600 плажа в страната, или един от всеки десет, е затворен. В Гърция на 49% от плажовете покриват минималните критерии за качество на водата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.