Електроразпределителното дружество ЧЕЗ ще предложи на управляващите още през следващата парламентарна сесия да бъдат приети законови промени, които да гарантират строг контрол върху изкупуването на цветни метали в пунктовете.
От началото на 2008 г. преките щети за компанията от кражби на кабели и съоръжения възлизат на 16 млн. лв.
„В момента медта се изкупува за 10 лв. килограма, а само в един кабелен колектор на електроразпределителните дружества има тонове медни кабели, коментира Росен Йорданов, директор „Експлоатация и поддържане на мрежата“ в ЧЕЗ.
Заради честите набези дружеството е започнало да полага по-евтини алуминиеви кабели или от алуминиева смес, която не се изкупува от пунктовете.
Честите кражби излизат солено на компанията и според ЧЕЗ проблемът може да бъде решен единствено с намесата на държавата.
„При посегателство над колектор ремонтът излиза над 200 000 лв.“, допълни Йорданов.
Друг голям проблем е кражбата на ток. От началото на 2010 г. случаите на нерегламентирано връзване към мрежата на ЧЕЗ са 1 778.
По данни на компанията откраднатата електроенергия годишно в страната е на стойност между 150 и 200 млн. лв.
От дружеството имат и предложение за по-големи санкции за умишлени повреди на електромер.
Сега при установяване на повреден електромер се плаща консумирания на ток за 3 месеца назад, а от ЧЕЗ искат този период да бъде удължен като изтъкват, че за другите две дружества ЕВН и Е.ОН срокът е шест месеца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.