IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Природозащитници искат биосферен парк "Баташка планина"

Това обаче не може да се случи без волята на МОСВ

Снимка: Калина Терзиева

Снимка: Калина Терзиева

Сдружение Байкария се насочи към разработването на предложение за обявяване на Баташка планина за Биосферен парк „Баташка планина”. Той трябва да включва територии в общините Велинград, Батак и Доспат.

Досегашните 4 резервата - Дупката, Мантарица, Беглика и Купена, ще играят ролята на строгите зони в парка, горите около тях ще бъдат буферната зона, където ще се развива устойчиво горско стопанство, а останалата територия ще бъде преходната зона - това е предложението на природозащитниците.

То обаче не може да се случи без волята на МОСВ. "Министерството твърди, че не разполага с “капацитет” да бъде лидер на една инициатива от държавен интерес", казват природозащитниците.

Програмата “Човекът и биосферата” е създадена от ЮНЕСКО в началото на 70-те години на XX век. Тя цели изграждането на научна основа, насочена към подобряване на взаимоотношенията между хората и обкръжаващата ги среда чрез разумното използване и опазването на природните ресурси.

Програмата играе съществена роля за опазването на природата посредством изграждането на Световна мрежа от биосферни резервати.

България се присъединява към тази програма през 1977 г. с обявяването на 17 биосферни резервата. Понастоящем те са 16. Тези резервати са разположени в Стара планина (Чупрене, Боатин, Джендема, Царичина, Стенето), Родопите (Червената стена, Мантарица, Дупката, Купена) и по един в Пирин (Баюви Дупки–Джинджирица), Витоша (Бистришко бранище), Славянка (Али ботуш), Рила (Парангалица), Странджа (Узунбоджак), Черноморието (Камчия) и р. Дунав (Сребърна).

С годините програмата "Човек и биосфера" търпи развитие и концепцията за биосферен резерват се променя. Днес основното ударение не е на строго опазване на изолирани диви територии с уникална природа, а на тяхното интегриране в широката среда около тях.

 

Всеки сегашен биосферен резерват трябва да се състои от три зони:
● една или няколко сърцевидни зони (чиято цел е опазване на биоразнообразието и които са обикновено някакви защитени територии),
● буферна зона, която опазва сърцевидната и може да бъде използвана също за устойчиви екстензивни ползвания,
● преходна зона, която се използва основно за устойчиво икономическо развитие.

България има нужда да актуализира своя списък от биосферни паркове, като ги разшири с буферни зони и преходни територии и съдейства за тяхното реално функциониране, казват еколозите от Байкария.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Страната
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата