Цените на дрехите по английските магазини се качват. И една от причините е, че размерът на населението във Великобритания расте.
Производителите на Острова се оплакват, че напоследък им се налага да използват все повече материал за изработването на облекло, което пък се отразява пряко на крайната цена в магазините.
Проблемът вече трудно се удържа дори при подрастващото поколение. Затлъстяването в ранна детска възраст отдавна е налице. Със сигурност огромните порции в ресторантите, които се борят за повече клиенти, не помагат. Заведенията за бързо хранене измислят ястия със „супер размер”, с двойна и даже и тройна порция месо или сирене, което автоматично прави битката на диетолозите неравна.
Няколко бургера с промоционален размер за седмица в комбинация с нула спорт в училище, плюс два часа дневно видео игри пред телевизора и ето ти рецепта за затлъстяване при децата.
Почти един милион деца във Великобритания имат проблеми с теглото и се оказва, че дрехите в магазините са им малки.
Сега някои от големите марки в страната обединяват усилия да премерят няколко хиляди момичета и момчета, за да преценят как се е променила формата на тялото сред подрастващите и да намерят начин да отговорят на новите изисквания на пазара на облекло.
До този момент повечето производители работят със стандарти, установени в началото на 90-те, когато затлъстяването е било незначителен проблем. Някои от специалистите, участващи в тези изследвания, споделят, че днешните деца са по-високи, по-широки и като цяло чувствително по-едри. Броят на дебелите деца в Обединеното кралство е нараснал с една трета за десет години.
Повече от 30% от учениците са с наднормено тегло, като 17% са класифицирани като затлъстели. Това е рекорден брой за страната от когато и да било, а експерти предричат, че ще продължава да расте заплашително.
Дрехите за тийнейджъри се продават в размерите S, M, L, XL (съответно: малък, среден, голям, много голям), стандарт, който би трябвало да задоволява всяко потребителско търсене, но уви.
С наличието на този проблем търговците вече се ориентират в производството на по-големите размери за сметка на по-малките. Родителите на учениците вече са ужилени от тази действителност и често, като не могат да поберат децата си в дрехите за възрастта им, се отправят към щанда за възрастни и купуват оттам. На този щанд обаче дрехите се продават с ДДС, докато детските не се облагат с данък.
Общоприетият стандарт за размери на дрехи за жени във Великобритания е в скалата от 6 до 20. Размер 6 и 8 за жени отговаря на XS и S, 10 и 12 на M, 14 e L размер, а всичко надхвърлящо 14 се счита за XL. След направени изследвания на мерките на нацията се оказва, че размер 16 е средностатистическият.
Както при децата, така и при възрастните затлъстяването е проблем. В страната на прочутия английски ейл, където пиенето на пиво е начин на живот и национална черта, наднорменото тегло е лесно да се обясни.
Националната кухня се опира и на климатичните дадености на тази географска ширина – повечко въглехидрати и мазнини в студа, натъпкани в известните тестени пайове с месо и мазнини. Картофите също са неизменна част от менюто и винаги идват или пържени, или поне в компанията на сметана.
Средиземноморската храна, считана за една от най-здравословните по света, не намира почва на Острова, дори е трудно да се открие ресторант, който да предлага такова меню. Затова пък fish & chips (дебело панираната риба с пържени картофи) често е първи избор за обяд или вечеря.
Затова много хора във Великобритания официално се водят с наднормено тегло, а търсенето на размер 18 силно е нараснало и е налице недостиг.
Преди няколко седмици бяха оповестени резултатите от проучване, което вече тревожи специалистите – една четвърт от английските жени носят размер 18 и нагоре.
Изследване сред потребител(к)ите пък разкрива, че те не се притесняват от пищната си фигура и дори напротив, завишават изискванията си към модната индустрия за повече разнообразие и качество на дрехите със свръхразмери.
В отговор на това модната индустрия хвърля маркетинговите си усилия в тази посока. Наскоро дори се проведе модно ревю за дебели жени.
„Плюс размер линията изглежда, че ще е добър отговор на изискванията на пазара. Ще бъде чудесно, ако за този размер нямаме просто някакви опростени линии и кройки, а се обогатят детайлите, подобно на основните колекции на различните марки”, споделя модният директор на английския Vogue.
И докато модната индустрия полага усилия да се придържа към изискванията на пазара и да е в крак с нарастващия размер на нацията, то учените вече се тревожат за здравето й. Някои специалисти наричат затлъстяването „ходещата финансова бомба”.
Професор Тони Лийдс, цитиран от ВВС, предрича, че това явление ще доведе до сериозни заболявания, които в крайна сметка ще се превърнат в милиарди хвърлени за болнично лечение и пластична хирургия на гърба на държавата.
Почти милион хора във Великобритания са толкова затлъстели, че се нуждаят от пластична хирургия за намаляване на теглото. И ако здравната система спонсорира подобно начинание, то сметката накрая би била девет милиарда паунда.
И това е само минимумът, който може да се изхарчи. Всеки пациент с подобно заболяване има нужда да се подложи и на стомашна операция, която ще ограничи възможността за прием на храна.
Ако усилията се насочат към превенцията на проблема още в началните му стадии, като се извършват годишни прегледи на нацията – то сметката би набъбнала с още 637 милиона паунда.
В условията на финансови ограничения затлъстяването на нацията едва ли е първа грижа на правителството, а и задаващата се безработица и увеличаването на разходите на средностатистическия англичанин неизменно ще го принуди да пазарува евтини полуфабрикати, а грижата за здравето чрез спорт ще се окаже излишен лукс. А бомбата си тиктака.