По повод Световния ден на съня сайтът www.achooallergy.com предлага обобщение на някои интересни
факти, свързани със съня и сънищата. Най-дългият документиран рекорд за неспане се равнява на
18 дни, 21 часа и 40 минути, като рекордьорът е споделил после, че имал и халюцинации, замъглено зрение, загуба на памет, пристъп на параноя, проблеми с говора и с концентрацията.
Британското министерство на отбраната е променило настройките на биологичния часовник на войниците, така че те да изкарат 36 часа без сън, мислейки си че току-що са се събудили. Това е станало с помощта на оптични фибри, вградени в специални очила, които прожектирали кръг от ярка бяла светлина около ръба на ретината на очите на войниците.
Именно така организмът на войниците се заблуждавал, че току-що се е събудил. За първи път този механизъм е бил използван от американски пилоти по време на бомбардировките в Сърбия заради кризата с косовците. Смята се, че три големи катастрофи на 20 век – петролния разлив в Аляска от танкера "Ексон Валдес" през 1989 г.,
аварията в Чернобил преди 25 години и катастрофата със совалката "Чалънджър" преди четвърт век са се дължали на човешка грешка, в която недостигът на сън е изиграл роля.
Естественият будилник у хората, който прави някои от тях способни да се събуждат навреме и без помощта на истински будилник, се дължи на "изблик" на хормона на стреса адренокортикотропин.
Тънък лъч светлина от дигитален будилник е достатъчна, за да наруши цикъла на съня при спящия човек, като предизвиква реакция, при която нивата в организма на ключово химическо вещество, свързано със съня, намаляват за няколко минути.
Хората спят средно с три часа по-малко от останалите примати, като шимпанзетата, павианите или маймуните резус, които спят по 10 часа. Патиците притежават способност да балансират между нуждата от сън и оцеляването, когато са изложени на риск от атаки на хищници, като запазват една половина на мозъка си
будна, докато другата е в спящо състояние.
В Канада преминаването към зимно часово време, осигуряващо на хората допълнителен час за сън, съвпада със спад в пътните произшествия. Най-привлекателният за съвременните хора повод да се лишат от сън е интернетът. През 1998 г. учени установили, че облъчването с ярка светлина на задната страна на колената на хората изненадващо презареждало техния мозъчен часовников механизъм за сън и събуждане. Причините за това презареждане обаче все още не са обяснени.
Невъзможно е да се каже дали някой наистина е буден без внимателно медицинско наблюдение. Хората са способни да подремват и с отворени очи, без дори да си дават сметка, че спят.
Едно време се е смятало, че сънищата са се случвали единствено по време на фазата на съня, наречена фаза на бързо движение на очите или съкратено БДО. Но после е станало ясно, че сънища има и в другите фази на съня.
Сънищата във фазата БДО се характеризират със странни и сложни сценарии, докато сънищата в останалите фази на съня са повторяеми, с малко образи и наподобяват на мисловен процес. Често пъти в тези фази на съня човек може да бъде обхванат и от съмнения и подозрения.
Определени движения на очите по време на фазата на съня БДО отговарят на специфични движения в съня, което навежда на мисълта, че поне една част от съня наподобява на гледането на филм.
Слоновете спят прави по време на фазата на съня без БДО и легнали по време на фазата с БДО.
Хъркането се случва единствено по време на фазите на съня без БДО. 10% от хъркащите имат сънна апнея,
смущение, което води до спиране на дишането понякога до 300 пъти на нощ и което повишава риска от инсулт или инфаркт. Тийнейджърите се нуждаят от толкова сън, колкото и малките деца, тоест около 10 часа. Хората над 65 години се нуждаят от най-малко сън, около 6 часа.
Някои изследвания навеждат на мисълта, че жените имат нужда от един час повече сън от мъжете и ако не го получат са по-склонни към депресия от мъжете.
Ново бебе в семейството обикновено лишава родителите си от между 400 и 750 часа сън през първата година.
Хората на възраст 18-24 години, които не спят достатъчно, се справят по-зле с ежедневните си дела от по-възрастните.
След 5 часа по-малко сън, ако човек изпие три алкохолни питиета, ефектът върху организма му ще бъде същият, ако погълне 6 питиета, но след достатъчен сън.
Човек се движи повече, докато спи, когато не се е движил достатъчно през деня.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.