Още една причина да се постараем да спим достатъчно – ако не сме си доспали, по-трудно ще устоим на храна, особено на сладкиши и фастфуд.
Ново проучване, проведено в Харвард, показва, че сънливостта е свързана с намалена активност в префронталния кортекс – онази част от мозъка ни, която е свързана с контрола на поведението ни и по-специално със самоконтрола и „удрянето на спирачки“ за най-различни постъпки.
Психологът Уилям Килгор и негови сътрудници показали на участниците в изследването снимки на различна храна – висококалорична и нискокалорична, както и снимки на растения и камъни.
В същото време са записвали какво се случва с мозъците на изследваните с помощта на функционален магнитен резонанс.
Установено е, че сънливите реагират, „като че спирачките са им ръждясали“.
Участниците в изследването са попълнили и въпросник за субективните си усещания за сънливост и глад.
Оказало се, че тези, които са се чувствали най-сънливи, са били и най-гладни. Тези хора са възприели снимките на висококалоричната храна като много по-привлекателни отколкото онези, които не са били сънени.
В същото време снимките на здравословните продукти като салати и плодове са били по-малко привлекателни за сънливците.
Изследването е интересно и защото дава нови доказателства за съществуващата теза за връзка между мозъчната активност и контрола на теглото, съня и качването на килограми.
Докато учените не изяснят по-добре тази връзка и не открият как може да й се въздейства, по-добре не пропускайте да се наспите както трябва.
Дори и да сънувате шоколадова торта или кюфтета и пържоли, няма да напълнеете.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.